Food Analysis

Food Analysis

When it comes to food analysis, the structure, chemical, microbiological and physical properties of food and beverages are analyzed and reported in our accredited laboratories. Food analysis is a crucial part of quality assurance, regulatory compliance and product development.

Food Analysis

Food analysis is a diverse and interdisciplinary research area that has a health, social and economic impact. It aims to characterize food products in terms of chemical composition, traceability, safety, quality, sensory perception and nutritional value. But while food safety is a primary function, food laboratories also have broader responsibilities such as monitoring physical characteristics such as texture and friability, as well as overall quality, including freshness, taste, and nutrient and calorie content.

EUROLAB'ın uzmanlıklarından biri, ürünlerinizin kalite ve uygunluğunun güvenilir ve hızlı bir şekilde test edilmesidir. Akredite laboratuvarlarımız gıda analizleri kapsamında çok çeşitli hizmetler sunar.

Laboratuvarlarımız, bileşenleri için hammaddeleri ve gıda ürünlerini analiz eder, beyan değerlerini test eder, vitaminleri belirler ve bunların yanı sıra çok daha fazlasını sunar. EUROLAB'ta gıda analizi, gıda üreticisinden perakendeye kadar optimum analiz ve danışmanlık anlamına gelir.

Our laboratories test raw materials and food products according to known methods for all ingredients and additives, and examine the accuracy of the specifications, marketability, food labeling together with its expert team.

EUROLAB, gıda ürünlerindeki istenmeyen maddeleri ve kalıntıları güvenilir bir şekilde tespit etmek için son teknoloji ürünü, son derece hassas laboratuvar cihazlarına ve olağanüstü uzmanlığa sahiptir. Ürünlerinizin güvenliğini alerjenler, pestisit kalıntıları, ağır metaller, dioksinler veya diğer kirleticiler için test edebiliriz.

EUROLAB'ın uzman ekibi ve akredite laboratuvarları, gıda analizleri kapsamında, tüm ilgili bileşenleri (örneğin aktifler, vitaminler, mineraller ve eser elementler) kontrol etmenin yanı sıra istenmeyen maddeleri ve zararlı kalıntıları tespit etmenize yardımcı olur. Ayrıca, belirli risk temelli örnekleme planları oluşturmanıza ve geçerli düzenlemelere uygun olarak uygun beyanı kontrol etmenize yardımcı oluyoruz. Ayrıntılı bir analiz raporuna ek olarak, size müşterileriniz için kolayca anlaşılabilir bir analiz sertifikası da sağlayabiliriz.

In our private laboratories, fatty products, fats and oils are analyzed. Thanks to the special expertise of these facilities, we can test samples from all over the world for quality and impurities (legally defined maximum contents, fatty acids, vitamins, etc.).

İçme suyu en yakından takip edilen gıda ürünüdür. EUROLAB, tek bir kaynaktan fiziksel, fizikokimyasal, kimyasal ve mikrobiyolojik testler sunar. Çevresel su örneklerinin akredite (ISO 17025) testi mevcuttur. Su sisteminin ürünü veya çevreyi kirletebilecek mikroorganizmalar içermediğine dair güvence sağlamak için gıda üretim tesislerinde bir su test rejimi kullanılır.

Allergens in food products and beverages are a serious and growing concern. Various tests and analyzes are available to determine the levels and the results can be presented to you in a very short time. Species tests are also available in the same time frames.

In the laboratory, a food product is observed under controlled conditions to observe microbiological growth and chemical changes as it ages and determines how safe the product is for consumption. Microbiological analysis of accredited (ISO 17025) food and beverage products is offered to determine product safety and product quality. This can be done per batch or reviewed over time to determine the shelf life of the product.

EUROLAB, with its highly expert team and internationally accredited laboratories, Food Analysis It performs all test, analysis, measurement, evaluation and report generation services completely and reliably.

WhatsApp