ASTM F1089-18 Cerrahi Aletlerin Korozyonu İçin Standart Test Yöntemi

ASTM F1089-18 Cerrahi Aletlerin Korozyonu İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM F1089-18 standardında, bir başka ASTM standardı olan ASTM F899 standardında listelenenler gibi ancak bunlarla sınırlı olmayan, paslanmaz çelik alaşımlardan üretilmiş yeni ve yeniden kullanılabilir cerrahi aletlerin korozyon direncini belirlemeye yönelik değerlendirme kriterleri açıklanmakta ve test yöntemleri tanımlanmaktadır.

ASTM F1089-18 Cerrahi Aletlerin Korozyonu İçin Standart Test Yöntemi

Şu sayılanlara özel paslanmaz çelik malzemeler içeren cerrahi aletler, kaynama testini ve bakır sülfat testini kullanmalıdır:

  • Östenitik malzemeler (Sınıf 3)
  • Çökelmeyle sertleşen malzemeler (Sınıf 5)
  • Yüzde 16’ya eşit veya daha fazla krom içeren ferritik malzemeler (Sınıf 6)

Şu sayılan paslanmaz çelik malzemelerden herhangi birini içeren cerrahi aletler, kaynama testini kullanmalıdır:

  • Martensitik malzemeler (Sınıf 4)
  • Yüzde 16’dan az krom içeren ferritik malzemeler (Sınıf 6)

Bakır sülfat testi, malzemelerin yüzeyinde serbest demir varlığını tespit etmek için kullanılmaktadır. Bakır sülfat testi, martensitik malzemeler veya yüzde 16’dan daha az krom içeren ferritik malzemeler için önerilmemektedir, çünkü bu çelikler anodik yüzey kirleticilerinin varlığına veya yokluğuna bakılmaksızın pozitif bir gösterge vermektedir.

Kaynama testi, paslanmaz çelik üzerindeki yüzey kusurlarını, serbest demiri veya diğer anodik yüzey kirleticilerini tespit etmek için martensitik, östenitik, ferritik ve çökelme ile sertleşen malzemelere uygulanmaktadır.

Korozyon, yaygın bir cerrahi alet hasarı türüdür. Korozyon türleri arasında çukurlaşma, gerilim, aşınma, sürtünme ve çatlama bulunmaktadır. Çukurlaşma, paslanmaz çelikte kırmızımsı kahverengi korozyon birikintileri ile çevrili küçük bir delik olarak ortaya çıkar. Bunun ana nedeni klorürlerdir. Bunlar, enstrümanın çeliğinin pasif tabakasını kırarak çukurlaşmaya neden olmaktadır. Spesifik olarak, çukurlaşmaya, cerrahi aletin yüzeyine yapışan yüksek klorür içerikli sıvılar neden olmaktadır. Yeni enstrümanların pasivasyon katmanları hala ince olduğu için çukurlaşma riski daha yüksektir. Cerrahi alet pasivasyon katmanları, zamanla kalınlaşır. Gerilme korozyonu paslanmaz çelikte görsel çatlaklar ve kırıklar şeklinde ortaya çıkar. Bu tür alet hasarı tipik olarak kaynaklı, perçinli veya vidalı bağlantılar gibi yüksek çekme gerilimi alanlarında bulunur.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ASTM F1089-18 standardı kapsamında, cerrahi aletlerin korozyonu için standart test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp