Bakteriyel - Viral Filtrasyon Verimliliği (BFE / VFE) Testi

Bakteriyel - Viral Filtrasyon Verimliliği (BFE / VFE) Testi

Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (BFE) testi, yüz maskeleri, cerrahi önlükler, kapaklar ve hava filtreleri gibi biyolojik aerosollere karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış filtreleme malzemeleri ve cihazları üzerinde yapılır.

Bakteriyel - Viral Filtrasyon Verimliliği (BFE / VFE) Testi

Bu test, cerrahi maskeler için FDA 510 (k) başvuruları için kullanılır, ASTM F2100 ve EN 14683 için gereklidir ve ASTM F2101 ve EN14683 ile uyumludur. EUROLAB personeli bu test yönteminin geliştirilmesine yardımcı olmuştur, bu yüzden bu test için çok fazla deneyime sahiptir. Tüm ASTM F2100 ve EN 14683 test ihtiyaçları için tek elden hizmet sağlayabiliriz.

Geçerli Standartlar

  • ASTM F2100
  • EN 14683
  • ASTM F2101

Örnek Özellikler

  • BFE101: Minimum 5 önerilir; her örnek 4 x 4 inç (10 x 10 cm) düz levha veya tam yüz maskesi olmalıdır
  • BFE110: En az 5 numune önerilir; BFE ve delta p için ayrı numuneler gereklidir. Her örnek 4 x 4 inç (10 x 10 cm) düz tabaka veya tam yüz maskesi olmalıdır.
  • BFE125: En az 3 numune önerilir; her numune minimum 4 x 4 inç (10 x 10 cm) veya tüm barındırılan bir filtre olmalıdır
  • VFE110: En az 5 numune önerilir; her örnek minimum 4 x 4 inç (10 x 10 cm) olmalıdır
  • VFE125: En az 3 numune önerilir; her numune minimum 4 x 4 inç (10 x 10 cm) veya tüm barındırılan bir filtre olmalıdır

Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (BFE)

Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği testi, bakteriyel kontrol sayılarını test maddesi atık sayılarıyla karşılaştırarak filtrasyon verimliliğini belirler. Test, meydan okuma organizması olarak Staphylococcus aureus kullanılarak gerçekleştirilir. Süzme ortamı ön koşullandırıldıktan sonra, S. aureus'un sıvı süspansiyonu aerosol haline getirilir ve süzme ortamına dakikada 28.3 litre (LPM) veya dakikada 1 fit küp (CFM) sabit akış hızında gönderilir.

Aerosol damlacıkları, toplama için altı aşamalı Andersen örnekleyicisinden çekilir. Filtre ortamına temas eden bakteriyel aerosol damlacıklarının sayısı, test sisteminde filtre ortamı olmadan test kontrolleri yapılarak belirlenir. Zorluk kontrolleri ortalama partikül büyüklüğü (MPS) 3.0 ± 0.3 um olan 1700-3000 koloni oluşturan birimde (CFU) tutulur. Bu, filtrasyon verimliliğinin>% 99,9'a kadar raporlanmasını sağlar.

BFE testi, diğer filtrasyon verimliliği testlerine göre bir dizi avantaj sunar. Yıllardır çok az değişiklikle veya hiç değişiklik yapılmadan kullanılmıştır ve filtrasyon malzemelerinin karşılaştırılması için standart bir referans sağlamaktadır. Ortalama parçacık boyutu sıkı bir şekilde kontrol edilebilir ve aşama aşama analize izin veren altı aşamalı yaşayabilir parçacık Andersen örnekleyici kullanılarak boyutlandırılır. BFE prosedürü tekrarlanabilir ve çoğu filtrasyon cihazı için normal kullanımda beklenenden daha ciddi bir zorluk oluşturur. Çok sayıda malzeme nispeten kısa sürede değerlendirilebilir.

BFE testi genellikle Diferansiyel Basınç (Delta P) testi ile birlikte yapılır.

Yerleşik filtreler için Artan Zorluk yöntemini öneririz. Bu prosedür, her test malzemesine iletilmek üzere daha yüksek bir konsantrasyon konsantrasyonu kullanır. Filtrasyon verimliliği ölçümleri>% 99.9999'a kadar belirlenebilir.

Artırılmış Zorluk Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği (BFE)

Artan Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği testi, bakteriyel kontrol sayılarını test maddesi atık sayılarıyla karşılaştırarak filtrasyon verimliliğini belirler. Test, meydan okuma organizması olarak Staphylococcus aureus kullanılarak gerçekleştirilir. S. aureus'un sıvı bir süspansiyonu aerosol haline getirilir ve filtrasyon ortamına dakikada 30 litre (LPM) sabit akış hızında verilir.

Aerosol damlacıkları, tüm cam çarpmalarda (AGI) paralel olarak toplanır. Zorluk bir dakikalık aralıklarla verilir ve aerosol odasını temizlemek için AGI'lerden numune alma iki dakika boyunca gerçekleştirilir. Tahlil sıvısının titresi standart plaka sayısı ve / veya membran filtrasyon teknikleri kullanılarak belirlenir. Filtre ortamına temas eden bakteriyel aerosol damlacıklarının sayısı, test sisteminde filtre ortamı olmadan test kontrolü yapılarak belirlenir. Meydan kontrol ≥ 1 'de muhafaza edilir x 10 6  3.0 ± 0.3 um'lik bir ortalama tanecik boyutuna (MAS) koloni oluşturan birim (CFU). Bu, filtrasyon verimliliklerinin>% 99.9999'a kadar bildirilmesine olanak tanır.

Artırılmış BFE testi, diğer filtrasyon verimliliği testlerine göre bir dizi avantaj sunar. Yıllardır çok az değişiklikle veya hiç değişiklik yapılmadan kullanılmıştır ve filtrasyon malzemelerinin karşılaştırılması için standart bir referans sağlamaktadır. Artan BFE prosedürü çok tekrarlanabilir, kolayca yapılabilir ve çoğu filtreleme cihazında normal kullanımda beklenenden daha ciddi bir zorluk oluşturur.

Viral Filtrasyon Verimliliği (VFE)

Viral Filtrasyon Verimliliği (VFE) testi, kullanılan zorluk organizmasının bakteriyofaz phiX174 olması dışında BFE ile aynı prosedürü izler.

Zorluk kontrolleri ortalama partikül büyüklüğü (MPS) 3.0 ± 0.3 um olan 1100-3300 plak oluşturan birimlerde (PFU) tutulur. Bu, filtrasyon verimliliğinin>% 99,9'a kadar raporlanmasını sağlar.

Artan Görev Virüsü Filtrasyon Verimliliği (VFE)

Artan VFE testi, kullanılan zorluk organizmasının bakteriyofaz phiX174 olması dışında BFE ile aynı prosedürü izler.

Meydan kontrol ≥1 x 10 'de muhafaza edilir 6  3.0 ± 0.3 um'lik bir ortalama tanecik boyutuna (MAS) plaka-oluşturan birimler (PFU). Bu, filtrasyon verimliliklerinin>% 99,9999'a kadar raporlanmasına izin verir

EUROLAB, konusunda son derece uzman ekibiyle ve uluslararası akredite laboratuvarlarıyla birlikte, Bakteriyel - Viral Filtrasyon Verimliliği (BFE / VFE) Testi kapsamında tüm test, analiz, ölçüm, değerlendirme ve rapor oluşturma hizmetlerini eksiksiz ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirir.

WhatsApp