İlaç Alerji Testleri

İlaç Alerji Testleri

Genel olarak bazı ilaçları aldıktan sonra kızarıklık, kaşınma veya nefes almada güçlük yaşanıyorsa, bu ilaç alerjisinin bir sonucu demektir. Doğru bir teşhis, tedavinin en önemli unsurudur.

İlaç Alerji Testleri

Yapılan araştırma sonuçlarına göre;

  • İlaç alerjileri teşhis edilebilir,
  • Hastalar, her zaman doğrulanmamış ilaç alerjileri bildirebilir.

Yanlış teşhis edilen ilaç alerjileri, daha az uygun veya daha pahalı ilaçların kullanılmasına neden olmaktadır. Semptomların başlangıcı, ilaçların kullanıldığı süre ve semptomların iyileşmesi veya kötüleşmesi ile ilgili ayrıntılar, doktorun teşhis koymasına yardımcı olacak önemli ipuçlarıdır. Doktorlar yine de cilt ve kan testleri gibi ilave testler talep edebilir.

Bir ilaca veya bir ilaç grubuna alerji gösterilip gösterilmediğini belirlemek için birkaç test gerekebilir. Örneğin, penisilin ilaçları yaygın bir antibiyotik sınıfıdır, ancak diğer birçok ilaç ile ilişkilidir. Bu nedenle, penisiline karşı alerji olduğu söylenmişse, bu, diğer benzer ilaçlara da alerji olabileceği anlamına gelebilir. Penisilin en yaygın ilaç alerjisidir.

Genelde ilaç alerjisini belirlemeye yönelik yapılan yaygın testler şunlardır:

  • Cilt testi
  • Yama testi
  • Ağız yoluyla test
  • Yavaş yeniden giriş (duyarsızlaştırma)

Cilt testi, şüphelenilen alerjeni cilde vermenin güvenli bir yoludur. Burada reaksiyon sadece o noktada meydana gelir. Bu reaksiyon, ilaç ilk alındığında meydana gelen reaksiyon gibi ciddi bir reaksiyona göre düşük bir risk yaratır.

Vücudun alerjene tepkisi daha uzun sürede ortaya çıkıyorsa, bir ilaca tepki seviyesini kontrol etmek için yama testi yapılır. Yama testinin reaksiyon göstermesi birkaç gün ve bir hafta kadar sürebilir. Cilt testinde olduğu gibi, birçok ilaç aynı anda bir yama testi kullanılarak test edilebilir.

Ağız yoluyla veya yutma zorluğu testi, bir ilacı almanın güvenli olup olmadığını gösteren son testtir. Bu test, bir hap veya sıvı ilacı yutma anlamına gelir. Test, cildin veya kasın altına bir enjeksiyonla yapılır ve tepki izlenir.

Duyarsızlaştırma testi, bir ilaç vücuda yavaş yavaş verilerek yapılır ve genel olarak bu test, bir ilaca karşı pozitif bir alerjik reaksiyon olursa uygulanır. Bu prosedür, alerjik olmadığını düşünmesi için bağışıklık sistemini kandırma yoludur. Duyarsızlaştırma geçici bir çözümdür, ilaca her ihtiyaç duyulduğunda tekrarlanmalıdır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için çok farklı test, analiz, ölçüm, kontrol ve değerlendirme faaliyetleri sürdürmektedir. Bu çalışmalarda her zaman yerli ve yabancı standartları ve yürürlükte olan yasal düzenlemeleri takip etmektedir. Eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosuna ve ileri teknolojik imkanlara sahip olan kuruluşumuz, talep eden işletmelere medikal ilaç testleri kapsamında ilaç alerji test hizmetleri de vermektedir.