Alerjik/Dermatolojik Testler

Alerjik/Dermatolojik Testler

Alerjik cilt reaksiyonları, kırmızı, kabarık ve kaşıntılı cilt olarak ortaya çıkar. Cilt alerjileri tahriş edici ve ağrılı olabilir. Alerjinin başlıca nedenleri, yaygın olarak cildin, kokular, koruyucular, zehirli sarmaşıklar, çeşitli ilaçlar veya gıdalara ve tahriş edici maddelere maruz kalmasıdır. Alerjik bir cilt reaksiyonu, kızarıklığa veya renk bozulmasına neden olursa, buna neyin neden olduğunu anlamak için birtakım testlerin yapılması gerekmektedir. Ancak çoğu zaman gıda ve kozmetik üreten firmalar, yeni bir ürün geliştirdiklerinde, bunu tüketicilere sunmadan önce gelişmiş laboratuvarlarda alerjik veya dermatolojik test ve analizlerden geçirmektedir.

Alerjik/Dermatolojik Testler

Genel olarak yama alerji testi, güvenilir ve invaziv olmayan bir alerji test yöntemidir. Yama testi ile cilt alerjenlere maruz bırakılmakta ve ardından alerjik reaksiyon belirtileri gözlemlenmektedir. Kişinin tıbbi geçmişi ile eşleştirilen bu sonuçlar, belirli bir maddenin alerjik semptomlara neden olup olmadığını doğrulamaya yardımcı olmaktadır. Bugün ABD’de, hastaları etkileyen en yaygın 80 alerjeni içeren alerjileri test etmek için Amerikan standart serisi kullanılmaktadır. Ayrıca, ağzın içini kaplayan mukoza zarını veya ağzı çevreleyen alanı içeren reaksiyonlar için kullanılan daha kısıtlı bir alerjen seçimi olan standart seri kullanılmaktadır. Yama testi nazal, sinüs veya solunum yolu alerjilerini test etmemektedir.

Bugün milyonlarca insan gıda alerjisine sahiptir ve gıda alerjenleri olan ürünlere karşı olumsuz reaksiyonlar yaşar. Çoğu reaksiyon hafif semptomlara neden olur, ancak bazıları şiddetlidir ve yaşamı tehdit edebilir. Yeni tedaviler geliştirilse de, gıda alerjilerinin tedavisi yoktur. Hangi gıdaların alerjik reaksiyona neden olduğunu bulmak için tıbbi teşhis ve bu gıdalardan kesinlikle kaçınmak gerekir. En yaygın gıda alerjenleri şunlardır: süt, yumurtalar, balık (levrek, pisi balığı, morina balığı), kabuklu deniz ürünleri (yengeç, ıstakoz, karides), ağaç yemişleri (badem, ceviz), yer fıstığı, buğday ve soya fasulyesi.

Kozmetik ürünler de, örneğin sabunlar, losyonlar, yüz ve göz makyajı, kokular, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin, genelde zararsız maddelere aşırı tepki vermesidir. Kozmetiklere karşı alerjik reaksiyonlar çoğunlukla ciltte kaşıntılı, kırmızı döküntüler veya kontakt dermatit olarak ortaya çıkar.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, alerjik/dermatolojik test hizmetleri de vermektedir.