Lazer Güvenlik Standartları ve Özellikleri Testleri

Lazer Güvenlik Standartları ve Özellikleri Testleri

Yasalara göre, lazer diyot kullanan herhangi bir ürün lazer ürünü olarak kabul edilir ve ona göre düzenlemelere tabi tutulur. Tipik lazer ürünleri CD çalarlar, lazer işaretçiler, fiber optik telekomünikasyon ekipmanı ve benzerlerini içerir. 

Lazer Güvenlik Standartları ve Özellikleri Testleri

Örnek olarak Amerika'da pazara sunulacak olan lazer ürünlerinin, Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) bir bölümü olan Cihazlar ve Radyolojik Sağlık Merkezi'nin (CDRH) lazer güvenlik gereksinimlerine uymasını gerektirmektedir. Gereksinimler, lazer sınıfına bağlı olarak değişir ve sınıf, lazer kaynağının güç ve dalga boyu özellikleri ile belirlenir. 

Lazer ürünleri imalatçılarının, lazer ürünlerini piyasaya sürmeden önce CDRH'ye 21CFR'nin tüm geçerli bölümlerine uygunluğunu onaylayan bir rapor sunmaları gerekmektedir. Bu rapor dosyalamasına ek olarak, üreticilerin de belirli kayıtları tutmaları ve CDRH'ye periyodik raporlar sunmaları istenebilir. Şu anda ABD gereklilikleri LED'ler için değil, yalnızca lazer diyot kaynakları için geçerlidir.

Kanada kanunları, lazer ürünlerinin Kanada Radyasyon Yayan Cihazlar Yasası, REDR C1370 ile uyumlu olmasını gerektirir . ABD FDA gerekliliklerine uyum Kanada yasalarına uygunluğun yeterli kanıtıdır.

Birincil fark, Kanada'nın pazarlanan ekipmanın uygunsuzluğunun bildirilmesini istemesi, ABD'nin ekipmanın piyasaya sürülmeden önce uyumlu olduğuna dair bildirim gerektirmesidir.

Avrupa Birliği

Direktiflerin diğer gerekliliklerine ek olarak, alçak Gerilim, tıbbi Cihazlar, makineler ve hatta Genel Ürün Güvenlik Direktifleri gibi Avrupa Direktiflerine uyum, lazer ürünlerinin EN 60825-1 (lazer ürünleri) ve varsa EN 60825-2 (fiber optik lazer ürünleri) ile uyumlu olmasını gerektirir.

Uygunluk, geçerli lazer standardının yanı sıra uygulanabilir son ürün standardının (örn. EN 60950 ) başarılı bir şekilde araştırılmasıyla sağlanır ve üreticinin kendi kendini beyanı ve CE işaretinin uygulanmasıyla gösterilir. Avrupa gereklilikleri, ABD gerekliliklerinden önemli bir fark olan hem lazer diyot bazlı ürünler hem de LED ürünleri için geçerlidir.

EUROLAB'ın Lazer Güvenlik Sertifikalarınızda size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek istiyorsanız, hemen uzman ekibimize danışabilirsiniz.

EUROLAB, konusunda son derece uzman ekibiyle ve uluslararası akredite laboratuvarlarıyla birlikte, Lazer Güvenlik Standartları ve Özellikleri Testleri kapsamında tüm test, analiz, ölçüm, değerlendirme ve rapor oluşturma hizmetlerini eksiksiz ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirir.

WhatsApp