Tekstil Testleri

Tekstil Testleri

Tekstil testleri, ürün kalitesinin ölçülmesinde, yasal düzenlemelere uygunluğun sağlanmasında ve tekstil malzemelerinin performansının değerlendirilmesinde çok önemli bir işleve sahiptir.

Tekstil Testleri

Tekstil ürünlerinin fiziksel veya yapısal özellikleri ve performans özellikleri hakkında, bu yoldan bilgi edinilmektedir. Günümüzde tüketiciler ürünlere karşı daha bilinçli ve talepkar hale geldikçe, tekstil ürünleri için gerekli testlerin çeşidi ve sayısı da artmaktadır.

Tekstil testlerinin bir kısmı, bir tekstil ürününün duyu ve görünüm açısından yakından incelendiği fiziksel testlerdir. Bu tür testler, tek tek lifler veya iplikler üzerinde yapılır. Tekstil ürünleri ayrıca nasıl tepki verdiklerini görmek için ışığa ve diğer unsurlara maruz bırakılır. Bu testler, ürünlerin hava koşullarına ve ışığa karşı dayanıklılığını belirleyen özel cihazlarda yapılır.

Tekstil ürünlerine uygulanan mekanik testler, genelde tekstil ürünleri özel test makinelerinde farklı basınç ve gerilime maruz bırakılarak gerçekleştirilir. Örneğin yırtılma mukavemeti testleri, kumaşların büyük stres altında bile bütünlüğünü koruyacak kadar güçlü olup olmadığı belirlemek için yapılır. Aşınma testleri, bir tekstil ürününün sürtünme ile ne kadar çabuk yıprandığını belirlemek için yapılır.

Bir tekstil ürününün içeriğini (örneğin kurşun veya ağır metalleri) belirlemek için kimyasal testler yapılmaktadır. Yanıcılık testleri, bir ürünün yanıcılığını veya ne kadar hızlı yandığını belirlemek için uygulanmaktadır.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında tekstil test hizmetleri de bulunmaktadır.

WhatsApp