Homologasyon ve UN ECE Otomotiv Tip Onay Testleri

Homologasyon ve UN ECE Otomotiv Tip Onay Testleri

Otomotiv homologasyonu, araçların veya bir araçtaki belirli bir bileşenin çeşitli yasal düzenleyici kurumlar tarafından belirlenen gereksinimleri karşıladığını onaylama sürecidir. Otomobil ürünleri veya aksamları ihraç etmek için bu onayın alınması zorunludur.

Homologasyon ve UN ECE Otomotiv Tip Onay Testleri

Başta çevre ve güvenlik olmak üzere her türlü otomobil için homologasyon standartları geçerlidir. Motorlu taşıtların satışından önce, otomotiv sistemleri ve bileşenlerinin mutlaka hedef ülkelerinin resmi standartlarına göre onaylarının olması gerekir.

Homologasyon, tüm araç onay süreci için kullanılan terimdir. Onay, bir ürünün pazara girmesine izin veren devlet tarafından verilen bir sertifikadır. Nihai onayın alınması için yetkililere iletilmek üzere doğrulanmış teknik raporların hazırlanmasına kadar, ilk değerlendirmeler ve ardından standartlara ve direktiflere göre testler yapılır.

Otomotiv Tip Onayı ve Homologasyon Hakkında

Araçlarınızı veya araç parçalarınızı farklı uluslararası pazarlarda satarken, hedef pazarlarınızın yasal gerekliliklerine göre doğru onayları almanız gerekir. Otomotiv test uzmanlarımız, müşterilerimize, tüm onay testlerini üstlenmeleri için araç veya araç bileşeni homologasyonu sunar ve ürünlerinin uyumlu olduğundan emin olur.

Geniş tesis yelpazemizde müşterilerimize, AB direktifleri, UN ECE (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu) bütün ve UN ECE parça tipi onay sertifikalarından UN ECE onayları ve testleri için teknik raporlara kadar tüm onay testleri yelpazesini sunuyoruz. Tüm süreçler ulusal düzenlemelere uygun olarak yürütülür.

Otomotiv Tip Onay Testleri ve Homologasyon Neden Önemlidir?

 • Araç homologasyonu, araç ve bileşen üreticilerine birçok avantaj sağlar:
 • Daha yüksek gelir elde etmek için hedef pazarlara yasal erişim sağlamanızı sağlar.
 • Ürününüzün tüketicilere hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlar.
 • Uygunsuzluk veya maliyetli geri çağırmalar için yüksek maliyetli cezalardan ve para cezalarından kaçınmanızı sağlar.
 • Araç güvenliğini sağlayarak tüketiciler ve düzenleyiciler arasında marka itibarını artırmanızı sağlar.

Otomobil Üreticileri için Otomotiv Homologasyonu

Güvenlik ve çevre korumaya verilen önemin artması nedeniyle otomobillere uygulanan kural ve normların sayısı dünya çapında artmıştır. Otomobil ve yedek parça üreticileri ve tedarikçileri, ürünlerinin gideceği ülke/bölgeye göre bu düzenlemelere uymak zorundadır. Bu standartlar, aktif ve pasif araç güvenliğini, çevreyi korumanın yanı sıra ürün ve üretim sürecinin kalitesini iyileştirmeyi amaçlar.

Homologasyon ve Otomotiv Tip Onayı için Kapsamlı Test ve Muayene

Homologasyon hizmetlerimiz, dinamik kontrol sistemleri, Yardımlı Acil Frenleme (AEB) ve Elektronik Stabilite Programı (ESP) ve diğer sürücüler dahil olmak üzere tam gazlı ve elektrikli araçlardan (EV) fonksiyonel güvenlik ve performans ile ilgili yardım sistemlerine ve araç içi güvenlik cihazlarına kadar çok çeşitli araç ve sistemleri kapsar.

Araç homologasyonu konusundaki uzmanlığımızla tanınan aşağıdaki standartlara ve yasal gerekliliklere uymanızı sağlıyoruz:

 • Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartları (FMVSS) – Amerika Birleşik Devletleri
 • Avrupa Topluluğu (EC) – e-işareti, Avrupa Birliği tarafından zorunlu kılınan direktiflere (yasalara) uygunluğun kanıtıdır
 • Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) – E-işareti, ECE düzenlemelerine dayanmaktadır
 • Araç Güvenliği Sertifikasyon Merkezi (VSCC) – Tayvan
 • Çin Zorunlu Sertifikası (CCC) – Çin

Uluslar ve uluslararası akreditasyonlara sahip uyumlu bir laboratuvar olarak, araçları, sistemleri ve aksamları sizin adınıza değerlendiriyor ve onaylara başvurmak için ihtiyacınız olan test raporlarını hazırlıyoruz.

EUROLAB'ın Sunduğu Homologasyon Hizmetleri

Aracınızı veya araç parçalarınızı tercih ettiğiniz pazarda satabilmenizi sağlamak için mevcut düzenlemeler ve standartlar konusunda yarıdımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Baştan sona, çeşitli ABD, Avrupa ve Avrupa dışı onay makamları aracılığıyla onay sürecinizi ele alabiliriz.

Otomotiv homologasyon uzmanlarımız size aşağıdakileri ve daha fazlasını sunar:

 • Hedef pazarlarınız için teknik ve yasal gereksinimleri belirlemenize yardımcı olur
 • Araştırma sonuçlarımıza dayanarak ihtiyaç duyduğunuz onayları belirlemanize yardımcı oluruz
 • Gerekli testlerin sayısını ve verimliliğini optimize etmenizde yardımcı oluruz
 • Test için temel oluşturan yasal standartlardaki boşluklar veya net olmayan ifadeler nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında size özel tavsiyeler sunabiliriz
 • Başvurunuzu yaptığınız andan onay sertifikalarınızın alınmasına kadar onay sürecinde size destek olmaktan memnuniyet duyarız
 • Çeşitli pazarlar için üreticinizin belgelerinin hazırlanmasında size yardımcı oluruz
 • Çin, Türkiye ve Tayvan'da özel uzmanlığa sahip ABD FMVSS, Alman StVZO, EC direktifleri, ECE düzenlemelerinin yanı sıra diğer uluslararası yasalar ve otomotiv homologasyon standartlarına uygun olarak bileşenler, sistemler veya araçlar için onay almanızda size destek olmaktan memnuniyet duyarız
 • Akredite homologasyon testi hizmeti almanızı sağlarız
 • İlgili AB/ECE yönetmeliklerine, DIN ve ISO standartlarına, ilgi gruplarına (örn. kablosuz veya bağlantı ekipmanı üreticisi) veya araç üreticisi gereksinimlerine uygun testler sunarız
 • Bileşenler ve ayrı teknik üniteler için EC veya ECE tip onaylarının verilmesi için gerekli tüm değerlendirme ve testleri sunarız
 • Hedef pazarlarınız için teknik ve yasal gerekliliklerin belirlenmesi ve gerekli tüm onayların belirlenmesi için destek olmaktan memnuniyet duyarız

Homologasyon ve otomotiv testleri konusunda uzman ekibimiz, düzenlemeler geliştiren ve yeni teknolojilerin karşılaması gereken gereksinimleri tanımlayan sektör kuruluşlarında ve komitelerinde yer almaktadır. Bu bize mevcut eğilimler ve gelişmeler hakkında eşi görülmemiş bir erişim sağlar.

ECE Araç Düzenlemeleri

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE), araç tasarımıyla ilgili tek tip bir düzenleme sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. ECE yönetmeliklerine uygun araçlar, Avrupa Ekonomik Alanı'nda (AEA) satılan tüm otomotiv bileşenleri ve araçlar için zorunlu bir gereklilik olan bir e-İşareti alır.

Bir ürüne e-İşareti iliştirerek, otomotiv distribütörleri ve üreticileri, ürünlerini AEA içinde serbestçe takas edebilirler. Bir e-Mark, aracınızın veya bileşeninizin ilgili UN /ECE yönetmeliklerine uygun olduğunu ve AB'de ve ayrıca ECE araç yönetmeliklerine kaydolmuş diğer bölgelerde satılabileceğini kanıtlar. AB tip onayı, tüm araçların yanı sıra bir dizi otomotiv sistemi ve bileşeni için zorunludur.

Bir e-Mark'ın faydaları şunları içerir:

 • Sertifika almak için AB standartlarına uyun
 • AB pazarına ve BM ECE düzenlemeleri kapsamındaki diğer bölgelere pazar erişimi
 • Büyüme fırsatlarının kilidini açın
 • Ürün geri çağırmalarından ve satış geliri kaybından kaçının

EUROLAB, AB'ye güvenle araç ve bileşen ihraç etmek için küresel ortağınızdır. Yerel uzmanlarımız, binek otomobiller, kamyonlar, otobüsler, motosikletler ve motosiklet, treyler ve tarım ve orman araçlarından türetilen araçlar gibi AB'de tanımlanan çeşitli araç kategorileri için tip onayı ve homologasyon hizmetleri sunmaktadır.

E-İşareti elde etmek, ürünün performansının kapsamlı bir değerlendirmesini ve ayrıca test tesisinin kapsamlı bir değerlendirmesini içerir. UN /ECE tip onayı karmaşık olabilir, bu nedenle bağımsız, üçüncü taraf bir teknik servis ekibi kullanmak sizi her adımda destekleyebilir ve hiçbir şeyin kaçırılmamasını sağlayabilir.

Tüm teknik belgeler ve test raporu tamamlandıktan ve üretim izninin uygunluğu sağlandıktan sonra, başvuru sahiplerine bir tip onay sertifikası verilecektir. Üreticiler daha sonra tip onay işaretini uyumlu bileşenlerine iliştirebilir ve bunları kullanan araçlar için uygunluk sertifikaları düzenleyebilir.

WhatsApp