Ambalaj Testleri

Ambalaj Testleri

Ambalaj, ürünleri dinamik, statik ve iklimsel etkilerden korur. Ürünlerin sorunsuz depolanmasını ve lojistiğini sağlamak ve buna bağlı olarak yeterli bir ürün koruması sağlamak için, gelişmiş laboratuvarlarda bir dizi ambalaj testleri uygulanmaktadır.

Ambalaj Testleri

Bu testler, her bir özel paketleme gereksinimlerine ve işlevlerine göre ayrı uygulanmaktadır. Ambalajı etkileyen faktörler arasında iklim koşulları, taşıyıcı ürünler (örneğin içecek kutuları, deterjan kutuları, şarap şişeleri) ve yük taşımayan ürünler (örneğin gevrek poşetler, unlu mamuller) bulunmaktadır.

Paketleme ve paketleme malzemelerinin testlerine yönelik uluslararası standartlar ve normlar geliştirilmiştir. Taşıma testleri ile birlikte paketleme ve paketleme malzemeleri ve ambalajın kendisi test edilmekte ve gereksinimlere uyması sağlanmaktadır.

Ambalaj planlamasında öngörülen gereksinimler ve işlevler, gerekli paketleme testleri sırasında çok önemli belirleyici faktörlerdir. Gerçekçi ve standartlara dayalı açıklamalar yapabilmek için ambalaj sektörü uluslararası standartlara uygun çalışmaktadır.

Ambalaj testleri sırasında örneğin kenar ezme testi ve düşürme testleri yapılmaktadır. Kenar ezilme direnci, belli bir kartonun makine yönüne direnci hakkında bilgi sağlar.Oluklu mukavva ambalaj malzemesi için en anlamlı testlerden biridir. Düşme testinde, ambalajın köşelerinde, kenarlarında ve yüzeylerinde serbest düşüş simüle edilir. Bu test, sevkiyat sırasında karşılaşılan gerçekçi koşulların simüle edilmesini sağlar.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında ambalaj test hizmetleri de bulunmaktadır.

WhatsApp