SAE ARP 5089 Kompozit Onarım Tahribatsız Muayene (NTD) / Tahribatsız İnceleme (NTI) El Kitabı

SAE ARP 5089 Kompozit Onarım Tahribatsız Muayene (NTD) / Tahribatsız İnceleme (NTI) El Kitabı

Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE) tarafından geliştirilen SAE ARP 5089 standardı, sivil nakliye uçaklarında kullanılan metal yapıştırma dahil olmak üzere kompozit yapıların tasarımı, uygulaması, onarımı ve denetimi hakkında temel bilgiler sağlamaktadır.

SAE ARP 5089 Kompozit Onarım Tahribatsız Muayene (NTD) / Tahribatsız İnceleme (NTI) El Kitabı

Söz konusu standardın amacı, müfettişlere, uçakta kompozit ve metal bağlı parçaların nerede olacağını bilmelerine, mevcut tahribatsız muayene yöntemlerinin yeteneklerini anlamalarına ve inceleme sonuçlarının yorumlanmasına yardımcı olmaktır. Bu standart, denetim prosedürlerini içermemektedir, sadece bilgilendirici olması amaçlanmıştır ve tek başına kullanılmamaktadır. Yani bir üretici firmanın veya operatörün belgelerinde yer alan herhangi bir talimatı geçersiz kılmamaktadır.

Genel olarak hasarlı laminat yapılar, fiber takviyeli kompozitler ve diğer kompozit malzemeler üzerinde, kompozit onarımlar yapılmaktadır. Kompozit onarım, hasarlı bölgedeki stresleri azaltmakta ve çatlakların açılmasını veya büyümesini önlemektedir. Kompozit malzemeler havacılık, denizcilik, otomotiv, kara taşımacılığı ve spor malzemeleri alanında çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.

Kompozit bileşenlerde hasar her zaman çıplak gözle görülmez ve hasarın boyutu en iyi şekilde yapısal bileşenler için uygun tahribatsız muayene (NDT) ya da tahribatsız inceleme (NDI) yöntemleri ile belirlenir.

Otomobil üreticileri, araç yapımında karbon fiber, cam elyafı ve levha kalıplı bileşik gibi kompozit plastikler kullanmaktadır. Bir arıza durumunda, kompozitler için özel olarak formüle edilmiş tamir yapıştırıcıları, artık teknisyenlerin tüm parçayı değiştirmek yerine paneller üzerindeki küçük, hasarlı bir alanı tamir etmelerini sağlamaktadır. Bu yapıştırıcılar, hafiflik, farklı malzemeleri yapıştırma, estetik ve gürültü, titreşim ve sertliği azaltma gibi avantajlar sunmaktadır. Ayrıca perçinler ve kaynaklardan daha güçlü olmasa da güçlü bir bağ oluşturmaktadır.

Öncelikle gerekli onarım türü belirlenmelidir. Yapısal onarım, plastiğin her türlü çatlaması, yani gerçek yüzeyin arkasındaki kompoziti bozan herhangi bir şey gerçek bir onarım gerektirir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, SAE ARP 5089 standardı kapsamında kompozit onarım tahribatsız muayene (NTD) / tahribatsız inceleme (NTI) test hizmetleri de vermektedir.