Formaldehit Tayini

Formaldehit Tayini

Formaldehit, genelde yapı malzemeleri ve birçok ev ürününün yapımında kullanılan renksiz ve güçlü kokulu bir gazdır. Sunta, kontrplak ve yonga levha gibi preslenmiş ahşap ürünlerde, yapıştırıcılarda, kalıcı pres kumaşlarda kağıt ürün kaplamalarında ve belli yalıtım malzemelerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Formaldehit Tayini

Formaldehit gazı havada genelde saatler içinde hızlıca parçalanır ve suda kolayca çözünür. Suda çözüldüğünde formalin adını alır ve genelde endüstriyel bir dezenfektan ve tıbbi laboratuvarlarda koruyucu olarak kullanılır.

Bazı gıdalarda ve antiseptikler, ilaçlar ve kozmetikler gibi ürünlerde koruyucu madde olarak da kullanılır. Formaldehit, yiyeceklere koruyucu olarak eklenebilir. Formaldehit ayrıca çevrede doğal olarak bulunur. İnsanlar ve diğer birçok canlı organizma, normal metabolik süreçlerin bir parçası olarak küçük miktarlarda formaldehit üretir.

Formaldehite başlıca maruz kalma şekli solumadır. Sıvı durumda cilt yoluyla da emilebilir. Ayrıca formaldehit içeren yiyecekler veya sıvılar tüketerek insanlar küçük miktarlara maruz kalabilir.

Yapılan tespitlere göre formaldehit, normalde hem iç hem de dış havada düşük seviyelerde (milyonda 0,03 parçadan daha az) bulunur.

Formaldehit reçineleri içeren preslenmiş ahşap ürünler genelde evlerde formaldehit kaynağıdır. Gaz sobası, odun sobası ve gazyağı ısıtıcıları gibi cihazlar da iç mekanlarda formaldehit seviyelerini yükseltebilir.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında formaldehit tayini hizmetleri de bulunmaktadır.