Yıldırım Testi

Yıldırım Testi

Yıldırım testi konusunda, EUROLAB, havadaki ekipmana takılan ekipmanın yıldırımın neden olduğu etkilerine dayanma kabiliyetini doğrulamak için RTCA / DO-160 Bölüm 22'ye göre ve Seviye V'ye kadar testleri ustaca sunar.

Yıldırım Testi

İki test tipi vardır: Pim Enjeksiyonu ve Kablo Demeti. Standart 3 test yöntemini kapsar: Doğrudan, Kablo İndüksiyonu ve Toprak Enjeksiyonu. Test, EUT'nin beklenen kullanımı ve hava aracı kurulumu ile uyumlu olarak test seviyelerinde ve dalga formlarında gerçekleştirilir.

Dalga formu seçimi, EUT'nin monte edildiği hava çerçevesi, yani tamamen metal, tamamen kompozit malzeme veya ikisinin bir kombinasyonu ile belirlenir. Kompozit bir gövdeye sahip ortamlar yüksek yapısal gerilimlere ve yıldırım akımlarına maruz kalacaktır. Bir yıldırım olayı sırasında maruz kalmaya karşı koruma seviyesi, test seviyesi seçiminde belirleyici faktördür.

EUROLAB raporları öngörülen formata kesinlikle uymaktadır:

  • Kablo Konfigürasyonu - uzunluk, tip, ekranlama, test kablo demetinin bağlantı şeması
  • Test Ayarları - Fotoğraflı şematik veya blok diyagramlar
  • Kablo demet testleri sırasında çalışma modları
  • Gerçek veya simüle edilmiş yükler
  • Tüm test dalga formları ve seviyeleri
  • Uygulanan Geçişler
  • Başarılı / Başarısız Kriterler

DO-160 Bölüm 22'nin parçalarının veya tamamının, MIL-STD-461'in bir sonraki revizyonuna (Rev G) dahil edileceğine dikkat etmek önemlidir. Ayrıca MIL-STD-464 için yıldırım testi yapılması gerekecektir.

Saha Yıldırım Testi

EUROLAB tüm EMC testlerinin yanı sıra yıldırım testleri içinde tek tesiste çözüm sunar. Ayrıca Bölüm 22 Yıldırımdan Kaynaklanan Geçici Duyarlılık için çoğu ekipman kategorisini barındırabilen taşınabilir bir yıldırım test sistemine sahiptir.

EUROLAB, konusunda son derece uzman ekibiyle ve uluslararası akredite laboratuvarlarıyla birlikte, Yıldırım Testi kapsamında tüm test, analiz, ölçüm, değerlendirme ve rapor oluşturma hizmetlerini eksiksiz ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirir.