Antibakteriyel Etkinlik Testi

Antibakteriyel Etkinlik Testi

Antibakteriyel etkinlik dendiği zaman ilk akla gelen, bakteri üremesine uygun yerlerde gerçekleştirilen bakteri analizleridir. Biyolojik olarak bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalacağı değerler bellidir. Bu elverişli değerler uygunsa, ortamdaki bakterilerin sayısı da hızlı bir şekilde artmaya başlamaktadır. Bu durum insan sağlığı için tehlikeli bir gelişmedir. Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen antibakteriyel etkinlik testleri ile, ortamda bulunan bakteri yoğunluğu tespit edilmekte ve bu sayede ürünlerin yüzeyinde bakteri oluşumu engellenmektedir.

Antibakteriyel Etkinlik Testi

Antimikrobiyal aktivite, bakterilerin büyümesini engelleyen, mikrobiyal kolonilerin oluşumunu engelleyen ve mikroorganizmaları yok eden tüm aktif maddeler için ortak bir kavramdır.

Özellikle gıdalarda antimikrobiyal aktivite değerlendirme yöntemleri, dezenfektanların ve antibiyotiklerin varlığı kadar eskidir. Örneğin ezilmiş sarımsak buharlarının escherichia coli ve benzer bakterilere karşı antimikrobiyal etkisi 1936 yılında biliniyordu.

Bakteriler, birçok farklı yüzeyde yaşayabilmektedir. Hatta bazıları havada asılı kalabilme yeteneğine sahiptir. Bu yüzden havadan bulaşması da mümkündür. Genelde ahşap yüzeylerde, cam yüzeylerde, seramik yüzeylerde, plastik yüzeylerde ve kapı kollarında bakteri oluşumuna rastlanmaktadır.

İnsan hareketinin fazla olduğu yerlerde ve uygun sıcaklıkta bakteriler daha fazla üremektedir. Bakteri üremesini engelleyen başlıca madde dezenfektanlardır.

Antibakteriyel etkinlik testlerinde genelde TS EN 1276 standardında açıklanan analiz yöntemi uygulanmaktadır ve testler yaklaşık 10-15 gün arasında sürmektedir.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında antibakteriyel etkinlik test hizmetleri de bulunmaktadır.