Biyosit Verimliliği Testleri

Biyosit Verimliliği Testleri

Biyosidal ürünler, insanları ve hayvanları korumak, malları korumak, böcekler veya kemirgenler gibi zararlıları durdurmak ve kimyasal veya biyolojik bir etki yoluyla virüsleri, bakterileri ve mantarları kontrol etmek için kullanılır. Yaygın örnekler dezenfektanlar, ahşap koruyucular ve böcek kovuculardır.

Biyosit Verimliliği Testleri

Genel olarak bir biyosidal ürün, kimyasalların bir karışımıdır ve bir aktif maddeyi içerir. Aktif madde zararlı organizma üzerinde kontrol edici etkiye sahiptir. Esas olarak biyosidal ürünler şunlar olabilir:

  • Başka hiçbir bileşen içermeyen tamamen aktif madde
  • Dezenfekte edici mendiller gibi aktif madde emdirilmiş eşyalar
  • Bakteri, virüs veya diğer mikroorganizmalar

Aktif madde içermeyen biyosidal ürünlerde aktif madde, ürünü başka bir kimyasalla karıştırmak yoluyla ya da ürün hava veya nem ile reaksiyona girdiğinde oluşmaktadır. Örneğin bir makine, dezenfektan olarak kullanılmak üzere havadaki oksijenden ozon üretebilir.

Çıkarılan yasal düzenlemeler, biyosidal ürünlerin doğru kullanıldığında insanlara, evcil hayvanlara veya daha geniş çevreye zarar vermemesini sağlar. Bazı biyosidal ürün türleri ise kendileri için geçerli olan daha özel yasal düzenlemelere sahiptir. Örneğin pestisitler, beşeri ilaçlar, tıbbi cihazlar, veteriner ilaçları ve kozmetikler gibi. Biyosidal bir ürünü ithal etmek veya piyasaya sunmak, biyosidal ürün ilgili yasal düzenlemelere uygun olmalıdır. Bir biyosidal ürün piyasaya sunulmadan önce belgelendirilmelidir. Ürüne izin verilmeden önce, içerdiği veya ürettiği etkin madde veya maddelerin o ürün tipinde kullanım için onaylanması gerekir.

Biyosit verimliliği testi, kaçınılmaz mikrobiyal saldırıdan koruyacağını doğrulamak için üretim çevre programının, temizlik doğrulama ve temizleme süreçlerini tek bir doğrulama testinde birleştiren bir stres testidir.

Esasen bu testler farklı mikrop gruplarını kapsamak için beş test türü içerir:

  • Staphylococcus aureus: İnsanlarda yaygın olarak bulunan gram pozitif koklar toksik şoka, gıda zehirlenmesine, cilt enfeksiyonlarına neden olur.
  • Pseudomonas aeruginosa: Su ve toprak ortamlarında yaygın olarak bulunan gram negatif çubuk, deri ve akciğer patojeni.
  • Bacillus subtilis: Gram pozitif spor oluşturan çubuk. Sporlar dezenfeksiyona karşı dayanıklıdır.
  • Candida albicans: Bir mantar mayası, pamukçuğa neden olur.
  • Aspergillus brasiliensis: İpliksi bir mantar.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, biyosit verimliliği test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp