Etken Madde Sodyum Hipoklorit Analizi

Etken Madde Sodyum Hipoklorit Analizi

Sodyum hipoklorit halk arasında yaygın olarak ağartıcı olarak bilinen, karakteristik bir kokusu olan, berrak ve hafif sarımsı, seyreltik bir çözeltidir. Bir sodyum katyonu ve bir hipoklorit anyonu içeren kimyasal bir bileşiktir. Bu bileşik, suyun saflaştırılması için etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Yüzey temizleme, ağartma, koku giderme ve su dezenfeksiyonu için oldukça etkilidir.

Etken Madde Sodyum Hipoklorit Analizi

Evlerde kullanılan bir ağartma maddeleri, genelde yüzde 5 oranında sodyum hipoklorit içerir. pH değeri 11’dir ve oldukça tahriş edicidir. Daha konsantre olanlar yüzde 10-15 sodyum hipoklorit içerir ve pH değeri 13 olup, yanıcı ve aşındırıcıdır.

Sodyum hipoklorit güçlü bir oksitleyicidir ve yanıcı bileşikler ve indirgeyicilerle reaksiyona girer. Sodyum hipoklorit çözeltisi, yanıcı olan zayıf bir bazdır. Sodyum hipoklorit, en eski ve hala en önemli klor bazlı ağartıcıdır.

Çamaşır suyu, genellikle dezenfektan olarak kullanılan su bazlı bir solüsyondur ve içeriğinde yüzde 5-8 arası aktif sodyum hipoklorit bulunmaktadır. Sodyum hipoklorit, mikroorganizmalardaki proteinleri denatüre etmekte ve bakteri, mantar ve virüsleri öldürmektedir. Ağartıcının su ile seyreltme oranı, sodyum hipoklorit konsantrasyonuna bağlıdır. Çamaşır suyu, mukoza zarlarını, cildi ve solunum sistemini tahriş eder ve diğer kimyasallarla reaksiyona girer. Bu nedenle bu kimyasalı kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında etken madde sodyum hipoklorit analiz hizmetleri de bulunmaktadır.

WhatsApp