TS 4123 EN ISO 2417 Deri - Fiziksel ve Mekanik Testler - Suyun Statik Absorpsiyonunun Tayini

TS 4123 EN ISO 2417 Deri - Fiziksel ve Mekanik Testler - Suyun Statik Absorpsiyonunun Tayini

Temeli bir Avrupa standardı olan ve Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanan TS 4123 EN ISO 2417 standardında, derinin statik koşullar altında su emme gücünü belirlemek için bir test yöntemi açıklanmaktadır. Bu test yöntemi tüm derilere, özellikle ağır derilere uygulanmaktadır.

TS 4123 EN ISO 2417 Deri - Fiziksel ve Mekanik Testler - Suyun Statik Absorpsiyonunun Tayini

Derinin ıslanmasının nasıl önleneceğini anlamak için derinin ıslanma sürecini anlamak gerekir. Genellikle bu süreç dört adımda gerçekleşir: su yayılır ve deri yüzeyini ıslatır, deriye su girer, su elyaf ağını, yani derinin iç yüzeyini ıslatır ve su ve deri arasındaki çekici etkileşim nedeniyle deri suyla ıslanır. Bu etkileşimlere sadece derinin omurgası değil, aynı zamanda tabaklama maddeleri, boya molekülleri, tuzlar ve deri ağında bulunan diğer malzemeler de dahildir.

Su geçirmez deriler, tabaklama için su geçirmezlik, nötralizasyon ve dispersiyon ajanları gibi özel ürünlere ihtiyaç duyulduğu için ticari olarak yüksek ilgi görmektedir. Su yalıtım sisteminin seçimi, gereken suya dayanıklılık derecesine ve derinin amacına bağlıdır. Bazı özel kullanımlar için aşırı hidrofobiklik gereklidir. Öte yandan derinin nefes alabilirliğine ve kuruma hızına dikkat edilmelidir. Bu nedenle bu deriler yüksek teknoloji gerektirmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda derilerin çeşitli retenaj ve yağlama ajanları kombinasyonları üzerindeki su geçirmezlik davranışı ve suyun statik absorpsiyonu değerlendirmektir. Neticede deri kalitesi, derinin su geçirmezliği ve nefes alabilirliği üzerindeki etkili olmaktadır.

Emilen su miktarının deri malzemenin kuru ağırlığına oranı, statik su emme özellikleri olarak tanımlanmaktadır. Bu oran derinin emebileceği maksimum su miktarını ifade etmektedir. Su emme mukavemeti, derinin cinsini, durumunu ve nasıl temizlenmesi gerektiğini göstermektedir. Su, örneğin otomobil iç mekanlarında kullanılanlar gibi bitmiş ve pigmentli deriler üzerinde boncuklanır. Ayrıca vinil gibi sentetikler üzerinde de boncuklanır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, TS 4123 EN ISO 2417 standardı kapsamında, derinin fiziksel ve mekanik testleri arasında suyun statik absorpsiyonunun tayinine yönelik test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp