Yanıcı Toz Tehlike Testleri

Yanıcı Toz Tehlike Testleri

Yanıcı tozların tehlikelerinin ve ortaya çıkardıkları tehlikelerin nasıl yönetileceğini veya ortadan kaldırıldığını bilen kuruluşlar, toz patlamalarının felaket etkilerini etkili bir şekilde önleyebilir: can ve mal kaybı, yaralanma, hasar, kesintili üretim, dava ve olumsuz tanıtım. Ne yazık ki, bu olaylar çok sık meydana gelir, bu da konuya duyarlılık eksikliğini ve belki de uygun uzmanlığa erişim eksikliğini gösterir.

Yanıcı Toz Tehlike Testleri

Mühendislerimiz, yılların deneyimiyle güçlendirilen yanıcı toz sorunlarında güçlü bir geçmişe sahiptir. Tehlikeli maddeleri tanımlamanıza ve ilişkili riskleri değerlendirmenize yardımcı olan kapsamlı bir hizmet paketi sunuyoruz. En gelişmiş laboratuvarlarımızda yaptığımız test bir başlangıçtır, ancak verileri yorumlamak ve uzman danışmanlık ve eğitim yoluyla bulgularımızı pratik çözümlere dönüştürmek gücümüzdür. İster patlamaya karşı koruma sistemlerinin seçimi ve tasarımı, ister risk değerlendirmeleri yapma veya eğitim önerme konusunda tavsiyede olun, büyük resmi asla göz ardı etmiyoruz: gelişen bir kuruluşta güvenli ve güvenli bir çalışma ortamı.

EUROLAB'ta Yanıcı Toz Tehlike Testleri avantajları

 • Güvenli çalışma ortamı
 • Tehlikeli maddelerin tanımlanması için kapsamlı hizmet paketi
 • Yanıcı toz alanında uzman bilgi
 • Danışmanlık ve eğitim yoluyla pratik çözümler

Yanıcı tozlarla ilgili hizmet portföyümüz, güvenlik, danışmanlık, test ve eğitimi kapsayan kapsamlı yaklaşımımızı yansıtmaktadır. Aşağıdaki konularda uzmanlık sunuyoruz:

 • Tehlike Tanımlaması
 • Yanıcılık ve Patlama Tehlikelerinin Belirlenmesi
 • Toz Tehlikesi Analizi (DHA)
 • Toz Tehlikesi Yönetimi
 • Eğitim ve Yetkinlik Geliştirme
 • NFPA 652 Uyumluluğu

Danışmanlık ekiplerimizden biri, ihtiyaçlarınıza en uygun testleri ve en uygun maliyetli yöntemi seçmenize yardımcı olabilir. Sunduğumuz testler şunları içerir:

Toz Patlama Taraması

 • Grup Git / NoGo Sınıflandırması, bir toz bulutu biçiminde bir ateşleme kaynağına maruz kaldığında toz veya tozun patlayıcı (Tip Go) veya patlayıcı (Tip No Go) olup olmadığını belirler.

Ateşleme Hassasiyeti

 • Minimum Ateşleme Enerjisi (MIE): ortam koşullarında dağılmış tozu tutuşturabilen elektrostatik veya mekanik bir kıvılcımın minimum enerjisini belirler.
 • Minimum Tutuşma Sıcaklığı (Bulut): toz bulutunu tutuşturabilecek sıcak bir yüzeyin minimum sıcaklığını belirler.
 • Minimum Tutuşma Sıcaklığı Katmanı (MIT Katmanı): toz bir tabakayı (5 mm derinlikte) tutuşturabilecek sıcak bir yüzeyin minimum sıcaklığını belirler.

Yanıcı Limitler

 • Oksijen Konsantrasyonunu Sınırlama (LOC): dağılmış tozun ortam sıcaklığında ve basıncında tutuşmasının mümkün olmadığı en yüksek oksijen konsantrasyonunu belirler.
 • Minimum Patlayıcı Konsantrasyon (MEC): tutuşmanın mümkün olduğu tozun minimum konsantrasyonunu belirler.

Patlama Şiddeti

 • Toz Patlama Şiddeti: Bir tozun patlama şiddetini belirli basınç parametrelerine göre ölçer.

Neden EUROLAB?

 • Kapsamlı bilgi ve kaynaklara sahip küresel bir şirketimiz var.
 • Genel olarak proses güvenliği sorunları ve özellikle yanıcı tozların zorluklarıyla başa çıkmak için güvenilir bir ortak arayan şirketler için ilk tercih olduk.
 • ISO 9001 onaylı ve GPL (İyi Uygulama Laboratuvarı) onaylı laboratuvarlarımız bulunmaktadır.
 • Süreç güvenliği uzmanlarıyız ve sürdürülebilir güvenlik çözümleri geliştirme konusunda ekip çalışması için en yüksek niteliklere, deneyime ve gerçek bir tutku ile size destek oluyoruz.

Ne tür malzemeler yanıcı tozlar olarak nitelendirilir?

Endüstride işlenen tozların % 70'inden fazlası yanıcı olarak kabul edilir. Pudra şekeri, un, alüminyum tozu ve hatta aspirinin işlenmesi önemli yangın ve patlama riski yaratabilir ve bu madde bir toz tabakası, bir toz bulutu veya ayrışma sırasında ortaya çıkabilir. Elbette, yanıcı tozun başka kaynakları da vardır ve sürekli olarak test gerektiren yeni malzemeler geliştirilmektedir, ancak normal olarak yanıcılık veya patlayıcılık ile ilişkili olmayan maddelerin bile gerçekten felaket olaylarına neden olabileceğini fark etmek önemlidir. Bu materyaller, onları çevreleyen farkındalık eksikliğinden daha tehlikeli hale getirilmektedir.

Toz veya tozun tutuşmasına veya patlamasına neden olan nedir?

Genel olarak, yangınlar yakıt, oksidan ve ateşleme kaynağı gerektirirken, bir patlama ek olarak karıştırma ve hapsetmeyi gerektirir. Proses endüstrilerinde yakıt, örneğin oksidan hava ile döşenirken bir toz veya toz - un şeklinde bulunabilir. Bu bağlamdaki ateşleme kaynakları bir kıvılcım, alev veya yüksek sıcaklık içerir. Bir toz bulutu oluşturmak için havanın ve unun karıştırılması, hapsetme ve kıvılcım veya sıcak bir yüzeyin varlığı ile birlikte bir patlama için ön koşullar oluşturur.

Ne tür testler gerekiyor?

Patlayıcı özellik değerlendirmesi ile başlayan toz testine metodik bir yaklaşım benimsedik. Bu, fonksiyonel bir grup incelemesi, küçük ölçekli tarama testleri ve oksijen dengesi / CHETAH hesaplamalarını içerir. Bu noktada tozlar patlayıcı değil veya potansiyel olarak patlayıcı olarak etiketlenir. İkinci grup, DSC taraması ve BM duyarlılık testini içeren bir patlayıcılık analizine tabi tutulur. Potansiyel olarak patlayıcı tozlardan bazıları patlayıcı değil olarak yeniden gruplandırılır.

Önemli ölçüde patlayıcı olanlar hemen süreçlerinize dahil edilemez. Aşağıdaki gibi diğer seçeneklerin dikkate alınması gerekir:

 • Üçüncü taraf bir uzmana taşeron sentezi ve kullanımı;
 • Maddenin, tehlikeli özellikleri kabul edilebilir bir seviyeye düşürülecek şekilde seyreltilmiş biçimde kullanılması;
 • Veya alternatif maddeleri göz önünde bulundurarak.

Patlayıcı olmayan etiketli malzemeler yine de kayda değer bir yangın veya toz patlaması riski yaratabilir. Bu nedenle, daha fazla teste tabi tutulurlar: toz patlaması taraması, yangın analizi ve termal kararlılık taraması.

EUROLAB, konusunda son derece uzman ekibiyle ve uluslararası akredite laboratuvarlarıyla birlikte, Yanıcı Toz Tehlike Testleri kapsamında tüm test, analiz, ölçüm, değerlendirme ve rapor oluşturma hizmetlerini eksiksiz ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirir.

WhatsApp