BS 4790 Küçük Bir Tutuşma Kaynağının Tekstil Zemin Kaplamaları Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi İçin Yöntem (Sıcak Metal Somun Yöntemi)

BS 4790 Küçük Bir Tutuşma Kaynağının Tekstil Zemin Kaplamaları Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi İçin Yöntem (Sıcak Metal Somun Yöntemi)

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS 4790 standardında, sıcak metal somun kullanılarak tekstil zemin kaplamaları üzerindeki küçük bir tutuşma kaynağının etkilerinin belirlenmesine yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır.

BS 4790 Küçük Bir Tutuşma Kaynağının Tekstil Zemin Kaplamaları Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi İçin Yöntem (Sıcak Metal Somun Yöntemi)

Bu test yöntemi, gevşek serilmiş veya tamamen yapıştırılmış, altlıklı veya altlıksız kullanılan her türlü tekstil zemin kaplamalarına uygulanabilir.

Testler sırasında test numunesi, tekstil zemin kaplamasının gevşek serilmiş, tamamen yapıştırılmış veya bir altılık ile gevşek serilmiş olmasına göre üç yoldan biriyle monte edilir. Testlerde, her biri 300 mm * 300 mm ölçülerinde en az üç test numunesi kullanılır.

Sıcak metal somun yönteminde paslanmaz çelik somun, bir kül fırınında 900 derece sıcaklığa kadar ısıtılır. Numune, test odasının içine yerleştirilir ve kenetleme teçhizatı, sağlanan pota maşaları kullanılarak numunenin üzerine yerleştirilir. Isıtılmış somun, sıkıştırma donanımının ortasına yerleştirilir. 30 saniye sonra somun çıkarılır ve ateşlemenin etkilerinin azalmasına izin verilir. Ateşlemenin numune üzerindeki yayılmasını değerlendirmek için ölçümler yapılır.

Yangın testleri, halı, kilim ve benzer zemin kaplamalarının sınıflandırılmasında önemli rol oynamaktadır. Sıcak metal somun testleri, genel olarak ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde yanmazlık özelliklerinin belirlenmesi için uygulanmaktadır.

Yapı malzemeleri ile ilgili yasal düzenlemeler uyarınca, üretici firmalar zemin kaplamalarını ilgili standartlarda yer alan yöntemlere uygun olarak gerçekleştirilen yangına tepki testlerini yaptırmak zorundadır. Bu çerçevede tekstil döşeme ürünleri için, özellikle kilimler için, küçük bir tutuşma kaynağının (sıcak metal somun) etkilerinin belirlenmesi amacı ile BS 4790 standardına uygun testler de yapılmaktadır.

BS 4790 standardında sunulan test yöntemi, halı, kilim ve hasırları, hem ev içi hem de sözleşmeli kuruluşlarda merdiven üzerinde kullanıma yönelik halı dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için uygulanmaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, BS 4790 standardı kapsamında sıcak metal somun kullanılarak tekstil zemin kaplamaları üzerindeki küçük bir tutuşma kaynağının etkilerinin belirlenmesi için test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp