1,4 Dioksan Tayini

1,4 Dioksan Tayini

1,4-dioksan, suda kolayca çözünen berrak, kimyasal bir sıvıdır. Öncelikle kimyasalların üretiminde bir çözücü olarak ve bir laboratuvar reaktifi olarak kullanılır. Ayrıca çözücü özelliklerinden yararlanılan başka kullanımları da bulunmaktadır. 1,4-dioksan, kozmetikte, deterjanlarda ve şampuanlarda kullanılan bazı kimyasalların eser miktarda kirletici maddesidir. Kozmetikte içerik olarak kullanılmaz, ancak bazı kozmetiklerde çok küçük miktarlarda bulunabilir. 1,4-dioksan, bazı kozmetik bileşenlerin üretim sürecinde bir yan ürün olarak oluşur. Bununla birlikte, üretici firmalar artık bu kimyasalların seviyelerini, evde kullanılan ürünlere dönüştürülmeden önce oldukça düşürmektedir.

1,4 Dioksan Tayini

Dioksan, hafif eterik bir kokuya sahip, berrak ve renksiz bir sıvıdır. Sudan biraz daha yoğundur ve suda çözünür. Buharı havadan daha ağırdır. 1,4-dioksan, 1 ve 4 pozisyonlarında oksijen atomlarına sahip bir dioksandır. Uçucu organik bileşikler arasındadır.

1,4-dioksan, potansiyel bir insan kanserojendir. Deney hayvanları üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen veriler, bu bileşiğin kanserojen olduğunu göstermektedir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 1,4-dioksan ve kozmetikteki seviyeleri hakkındaki bilgileri izlemeye devam etmektedir. FDA henüz, kozmetik ürünlerde bir kirletici olarak 1,4-dioksana maruz kalma ile ilgili bir tehlike görmemektedir. Genel olarak kozmetik ürünlerdeki 1,4-dioksan miktarlarının 10 ppm altında olması güvenli kabul edilmektedir.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında 1,4 dioksan tayini hizmetleri de bulunmaktadır.