Cruelty Free Ürün Testleri

Cruelty Free Ürün Testleri

Cruelty free ürün ifadesi, esas olarak üretim faaliyetlerinde hayvanlara zulüm içermeyen ürün anlamına gelmektedir. Bugün artık cruelty free ürünlerden söz etmek, sadece bir trend değil, bir yaşam şekline haline gelmiştir.

Cruelty Free Ürün Testleri

Kozmetik sektöründe cruelty free (hayvanlara zulüm) uygulamaları kapsamında, ürünlerin büyük bir kısmı için, tavşanlar, fareler, sıçanlar ve kobaylar üzerinde farklı amaçlarla insanlık dışı birçok test yöntemi uygulanmaktadır. Üstelik bu testlerin sonuçları çoğu kez daha az doğruluk payı taşımasında rağmen, hayvan testlerinin maliyeti çok düşük olduğu için hala sürdürülmektedir. Genellikle günümüzde alternatifleri olmasına rağmen, bu dikkate alınmadan, hayvanların ölümü ile sonuçlanan acı verici testlere devam edilmektedir.

Zulüm içermeyen alışveriş trendi bugün oldukça popüler. Bu fenomenle karşı karşıya kalan işletmeler, ürünlerinin zulüm içermediğini belgeleyen etiketler ve logolar sunmaya başladılar. Ancak cruelty free ya da zulümsüz ibaresi taşıyan ürünler bazı durumlarda mutlaka böyle olmayabilir. Çünkü bir ürün zulümsüz veya hayvanlar üzerinde test edilmemiştir şeklinde etiketlense de bileşenleri bu özellikte olmayabilir. Resmi bir tanım olmadığı için de işletmeler buna istedikleri anlamı vermekte ve kendi tanımlarını veya logolarını geliştirmektedir. Bu bakımdan tüketicilerin, uluslararası kabul görmüş bir standarda uygun şekilde belgelenmiş ve etiketlenmiş ürünlere rağbet etmesi önerilmektedir.

Artık tüketiciler, satın aldıkları ürünlerin içinde ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmek istiyor. Sürdürülebilir alışveriş uygulamaları ve çevre dostu bilinç yükseldikçe, insanlar hayvanların ve hayvansal yan ürünlerin günlük ürünlere nasıl dahil edildiğini daha fazla sorgulamaktadır. Bugün vegan olmayan kişiler bile zulüm içermeyen ürünler almak istemektedir. Bu artık etik bir konu haline gelmiştir ve cruelty free (zulümsüz) etiketi, banyo, kişisel bakım, kozmetik ve ev ürünlerinde her zamankinden daha fazla yer almaktadır.

Üretici firmalar, ürünleri hayvanlar üzerinde test etmediklerini veya onlara herhangi bir şekilde zarar vermediklerini ifade eden etiket kullanmak istemektedir. Ancak bugün için bu anlamı taşıyan standart bir yasal tanım yoktur.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, cruelty free ürün test hizmetleri de vermektedir.

 

WhatsApp