Dermatolojik Yama Testi

Dermatolojik Yama Testi

Dermatolojik yama testi, genel olarak alerjik kontakt dermatit oluşturan maddelerin araştırılması ve doğrulanması için uygulanan bir test yöntemidir. Bu test yöntemi, uygun şekilde seyreltilmiş alerjenlerin cilde, genelde rahatlık için arkaya, 48 saat boyunca uygulanmasını içermektedir. Reaksiyonların gelişmesi genellikle 48-96 saat sürdüğü için yama testleri 96 saatte okunmaktadır. Pozitif reaksiyonlar, rahatsız edici alerjenin uygulama bölgesinde kırmızı ve muhtemelen kabarık, veziküler ve hatta kabarcıklı bir alan olarak görünen bir dermatit yaması oluşturmaktadır.

Dermatolojik Yama Testi

Dermatitler, örneğin tahriş edici maddeler ve alerjenlerdir. Pratikte, dermatitlerin nedeni karmaşık olabilir. Yama testi, alerjik kontakt dermatitin nedenini belirlemede önemli bir test yöntemidir. Yama testi, bazı ilaç alerjisi türlerinin araştırılmasında ise sınırlı bir değere sahiptir. Foto temas alerjisini araştırmak için özel bir tür yama testi kullanılmaktadır.

Yanma testi yapılırken, bir dizi alerjen, genellikle arkaya, bireysel alerjenleri tutan küçük alüminyum diskler ile donatılmış özel bantlar üzerinde uygulanmaktadır. Bir seferde 30-100 arasında alerjen uygulanabilir. İdeal olarak yama testleri, dermatit inaktif olduğunda uygulanmaktadır. Yama test panellerinin konumu dikkatlice işaretlendikten sonra, 48 saat sonra çıkarılmakta ve bundan 48 saat sonra cilt incelenmektedir.

Birkaç bin potansiyel temas alerjeni bulunmaktadır, ancak bazıları diğerlerinden çok daha yaygındır. Bu bakımda testler sırasında en azından standart bir alerjen serisi uygulanır. Farklı alerjenler zaman içinde az ya da çok önemli hale gelebilir ve serinin bileşimi ülkeden ülkeye değişir. Standart seri, kontakt dermatitin yaklaşık yüzde 70’ini içerir. Genelde kişinin mesleğine, dermatit bölgesine ve şüpheli alerjen maruziyetine göre ilave alerjen serileri uygulanmaktadır.

Cilde uygulanan alerji tespit yöntemlerinden biri olan yama testi, alerjik kontakt dermatit, yani kimyasal alerjilerin araştırılmasında tercih edilen bir test yöntemidir. Yama testi, takı, saç boyası, kozmetik malzemeleri, dövme veya inşaat malzemeleri gibi kimyasal, metal ve egzama tespitinde uygulanan bir test yöntemidir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, dermatolojik yama testi hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp