Dibutil Ftalat (DBP) Analizi

Dibutil Ftalat (DBP) Analizi

Dibutil ftalat (DBP), düşük toksisitesi ve geniş sıvı aralığı nedeniyle plastikleştirici olarak yaygın olarak kullanılan organik bir bileşiktir. Dibutil ftalat (DBP), esas olarak tırnak ürünlerinde boyalar için bir çözücü olarak ve ojelerin kırılgan hale gelmesini önleyen bir plastikleştirici olarak kullanılır. Ftalatlar, diğer birçok kozmetikte koku bileşeni olarak da kullanılır. Dibutil ftalat, nitroselüloz cilalarda, elastomerlerde, patlayıcılarda ve katı roket iticilerinde plastikleştirici olarak kullanılır. Diğer kullanımlar arasında parfüm sabitleyici, tekstil yağlama maddesi, güvenlik camı katkı maddesi, baskı mürekkepleri ve yapıştırıcılar bulunur. Ayrıca dibutil ftalat, esnek hale getirmek için polivinil klorür plastikte (PVC) yaygın olarak kullanılır.

Dibutil Ftalat (DBP) Analizi

Dibutil ftalat, şunlar dahil olmak üzere çok çeşitli tüketici ürünlerinde kullanılır: bazı tel ve kablo izolasyonları, eldivenler, borular, bahçe hortumları, ayakkabılar, bazı parfümler ve koku içeren diğer ürünler ve ojeler dahil kişisel bakım ürünleri.

Dibutil ftalat, bazı plastiklere esnek hale getirmek için eklenen, ftalat adı verilen bir kimyasallar ailesine ait yağlı bir sıvıdır. Bazı ülkeler dibutil ftalat içeren çocuk oyuncaklarının ve çocuk bakım ürünlerinin üretimini, satışını veya dağıtımını en fazla yüzde 0,1 olacak şekilde sınırlamıştır.

Bu kimyasal bileşiğe maruziyet şu yollarla olmaktadır:

  • Dibutil ftalat içeren kozmetik ev ürünleri ve diğer ürünlerle temas yoluyla vücuda emilebilir
  • Tüketici ürünlerinden yavaş yavaş evler, okullar, kreşler ve ofisler gibi kapalı ortamlara salınabilir
  • Hamilelik sırasında anneden bebeğe geçebilir

Bu maruziyetlerin önüne geçmek için, polivinil klorür (PVC) veya vinil (geri dönüşüm kodu 3 olan) olarak bilinen plastiklerden kaçınmak, ftalat içermeyen kişisel bakım ürünlerini seçmek ve dibutil ftalat içeren toza maruz kalmayı en aza indirmek gerekir.

Bazı ftalatlar ve bunların insan sağlığı üzerindeki olası etkileri hakkında endişeler bulunmaktadır. Birçok tüketici ürününde çözücü olarak kullanılan bir endüstriyel kimyasallar ailesi olan ftalatların, karaciğere, böbreklere, akciğerlere ve üreme sistemine zarar verdiği bilinmektedir. Bazı ftalatların endokrin bozucu olduğundan şüpheleniliyor.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, dibutil ftalat (DBP) analizi hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp