Organik Kozmetik Testleri

Organik Kozmetik Testleri

Organik kozmetikler, kimya sektöründeki kozmetiklerle aynı hijyen ve estetik işlevlere sahiptir. Ancak üretim kuralları, organik tarımdan elde edilen doğal hammaddelerin kullanımına ve sentetik kimyasal bileşiklerin ve hayvansal kaynaklı ekstraktların kullanılmamasına göre farklılık göstermektedir. Organik kozmetik ürünler çevre dostudur, hayvan özlerini yasaklamaktadır ve hayvanlar üzerinde test edilmemiştir. İçeriğinde herhangi bir kimyasal bileşik bulunmamakta, daha ziyade bitkisel yağlar, bitki özleri, uçucu yağlar ve bitkisel mumlar gibi doğal bileşenler bulunmaktadır.

Organik Kozmetik Testleri

Bir kozmetik ürünün organik olarak belirlenmesi için, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve standartlara uygun şekilde üretilmesi, içeriğinin uygun olması ve test ve analizlerinin yapılmış olması gerekir. Bu konuda tüketici sağlığı ile ilgilenen çeşitli kuruluşlar tarafından organik etiketler oluşturulmuştur.

Örneğin organik kozmetikler, parabenler, sodyum lauret sülfat, boyalar ve sentetik kokular, silikonlar, ftalatlar, parafin ve diğer doğal olmayan maddeler içermemektedir.

Organik kozmetikler, tamamen doğal kaynaklıdır, bitkisel yağlar, bitkisel mumlar ve bitki özleri bakımından zengindir ve formülleri mineral yağ, silikon, koruyucu madde, boya veya sentetik koku içermemektedir. Genel olarak biyo-dinamik, organik tarım veya sertifikalı hammaddelerden üretilmektedir. Organik kozmetikler, biyolojik tarımdan elde edilen 400’e yakın yabani şifalı bitki türü içermektedir.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında organik kozmetik test hizmetleri de bulunmaktadır.