Hekzamidin Paraben İçermez Tayini

Hekzamidin Paraben İçermez Tayini

Hekzamidin paraben, diğer parabenler gibi kozmetikte koruyucu olarak kullanılan bir kiyasal bileşiktir. Kozmetik firmalarının paraben içermediğini beyan edebilecekleri bir ürün varsa bu ürün hakkında bu analizleri yapmaları gerekmektedir. Bu bakımdan gelişmiş laboratuvarlarda ürünlerin hekzamidin paraben içermediğine yönelik analiz çalışmaları yapılmaktadır.

Hekzamidin Paraben İçermez Tayini

Hekzamidin antiseptik ve dezenfektan bir maddedir. Hekzamidin esas olarak, ilaç ve kozmetik ürünlerinde antiseptik ve koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Kozmetik ürünlerde hekzamidin, klorheksidin ve bunların tuzlarını ölçmek için yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemi uygulanmaktadır. Ayrıca yüksek performanslı sıvı kromatografisi-kütle kromatografisi (LC/MC) yöntemi ile doğrulama testleri gerçekleştirilmektedir.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde, hekzamidin, koruyucu olarak işlev görür ve saç, tırnak ve cilt bakım ürünlerinin yanı sıra göz makyajı ve bebek ürünlerinin formülasyonunda kullanılır. Hekzamidin paraben suda çözünür ve organik çözücülerde çözünmez. Bu bileşenler, bakteriler, mantarlar ve maya gibi mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek veya yok ederek cildi temizlemeye veya kokuyu önlemeye yardımcı olan koruyucular olarak işlev görür.

Yapılan araştırmalar hekzamidin parabenin yüzde 0,1 veya daha düşük konsantrasyonlarda kullanılması halinde, güvenlik değerlendirmelerinde açıklanan uygulamalarda ve kullanım konsantrasyonlarında kozmetik ürünlerde kullanım için güvenli olduğunu göstermektedir.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında hekzamidin paraben içermez tayini hizmetleri de bulunmaktadır.

WhatsApp