Dimetikon Analizi

Dimetikon Analizi

Dimetikon bir tür silikondur. Pürüzlü yüzeyleri pürüzsüzleştirdiği ve kadifemsi bir dokuya sahip olduğu için cilt ve saç bakım ürünleri gibi birçok kozmetik üründe kullanılan popüler bir bileşendir. Dimetikon ayrıca cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak nem kaybını azaltır ve tahriş edici veya alerjenlere karşı bir miktar koruma sağlar.

Dimetikon Analizi

Yapılan araştırma sonuçlarına göre dimetikon, çok az veya hiç yan etkisi olmayan güvenli bir bileşen olarak görülmektedir. Ancak, insanlar için güvenli olsa da çevre üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Bazı kişiler bu nedenle kişisel bakım ürünlerinde silikondan kaçınmayı tercih etmektedir.

Aslında dimetikon, silikondan gelen bir maddedir. Silikon, kum, kumtaşı, granit ve kuvarsda bulunan doğal bir bileşik olan silikadan gelir. Üretici firmalar, 2.200 dereceye kadar çok yüksek sıcaklıklarda kumu karbonla ısıtarak silikon üretirler. Sonuç olarak, dimetikon gibi bileşenlerin doğal mı yoksa laboratuvar yapımı mı olduğunu sınıflandırmak zordur.

Birçok kozmetik dimetikon içerir. Formüllerin dokusunu değiştirerek ipeksi, kadifemsi bir his verir. Ayrıca kokusuz, renksiz, hipoalerjenik ve komedojenik değildir, yani gözenekleri tıkama riski düşüktür.

Dimetikon, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla başlıca şu ürünlerde bir bileşen olarak bulunmaktadır: nemlendiriciler, güneş kremleri, sahte bronzlaştırıcılar, şampuanlar ve saç kremleri, dolaşık açıcı ürünler, primerler ve fondöten gibi makyaj malzemeleri ve cinsel yağlayıcılar. Dimetikonun tıbbi kullanımları da bulunmaktadır. Gaz veya irritabl bağırsak sendromu için bazı ilaçlar, silika jel ve dimetikon karışımı olan simetikon içerir.

Yapılan araştırmalar, dimetikonun cilt yoluyla düşük bir emilim oranına sahip olduğunu doğrulamıştır. Hayvan testleri ayrıca dimetikon için hiçbir toksisite kanıtı göstermemektedir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), dimetikonun aktif bileşen olarak kullanılmasını onaylar.

Silikonlar doğal kaynaklardan gelse de onları oluşturan kimyasal işlemler onları çevreye zararlı hale getirir. Silikonlar, genelde cilde ve saça oturur. Yıkanma sırasında buradan su sistemine ve nihayetinde nehirlere ve okyanuslara ulaşır. Küçük miktarlarda, bunun önemli bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, silikon bazlı kozmetiklerin yaygın kullanımı çevre bilimciler arasında endişeye neden oluyor.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, dimetikon analizi hizmetleri de vermektedir.