Polisiklik Aromatik Hidrokarbon (PAH) İçermez Tayini

Polisiklik Aromatik Hidrokarbon (PAH) İçermez Tayini

Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) kömür, ham petrol ve benzinde doğal olarak oluşan bir kimyasal bileşikleri grubudur. Ayrıca kömür, petrol, gaz, odun, çöp ve tütün yakıldığında da bu bileşikler üretilir. Bu kaynaklardan üretilen PAH’lar havada küçük partiküller oluşturur veya başka partiküllere bağlanır. Yüksek sıcaklıkta pişirilen etler ve diğer yiyecekler de PAH’lar oluşturur. Naftalin, başka kimyasalları elde etmek için ABD’de ticari olarak üretilen bir PAH türüdür. Sigara dumanı da birçok PAH içerir.

Polisiklik Aromatik Hidrokarbon (PAH) İçermez Tayini

İnsanlar genellikle PAH karışımlarına maruz kalır. Motorlu taşıt egzozu, sigara dumanı, odun dumanı veya asfalt yollardan çıkan dumanlar ile kirlenmiş havayı solumak, PAH’lara maruz kalmanın en yaygın yollarıdır. İnsanlar ayrıca ızgara etleri veya havadan PAH parçacıklarının biriktiği gıdaları tükettikleri zaman PAH alırlar. PAH’lar yutulduktan, solunduktan veya bazı durumlarda deriden geçtikten sonra vücut tarafından idrar ve dışkı ile dışarı atılır.

Düşük polisiklik aromatik hidrokarbon seviyelerine maruz kalan insanlarda PAH’ların sağlık üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Havadaki büyük miktarlarda naftalin, gözleri ve solunum yollarını tahriş edebilir. Çalışanlar, sıvı form ile cilt temasından ve naftalin buharını solumaktan büyük miktarlarda naftaline maruz kaldıklarında, kan ve karaciğer anormallikleri tespit edilmiştir. PAH’ların birçoğunun kansere neden olan kimyasallar olduğu düşünülmektedir.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) içermez tayini hizmetleri de bulunmaktadır.