Diizodesil Ftalat (DIDP) Analizi

Diizodesil Ftalat (DIDP) Analizi

Diizodesil ftalat (DIDP), en büyük hacimli, genel amaçlı ve yüksek moleküler ağırlıklı plastikleştiricilerden biridir. Yüksek sıcaklıklar (tel ve kablo gibi) nedeniyle bozulmaya karşı direnç gerektiren veya düşük buğulanma gerektiren (otomotiv iç döşeme) esnek PVC ürünleri için tercih edilen bir plastikleştiricidir.

Diizodesil Ftalat (DIDP) Analizi

Diizodesil ftalat kullanım için güvenlidir. Kanserojen, mutajenik veya üreme kategorisi 1 veya 2 için toksik değildir. Endokrin bozucu özelliklere sahip bir madde kriterlerini de karşılamamaktadır.

DIDP plastikleştirici, çoğu esnek PVC uygulamasında mükemmel bir alternatiftir. Kaplamalarda, dolgu macunlarında ve mastik uygulamalarında kullanılan poliüretanlar veya poliakrilatlar gibi diğer PVC olmayan polimerlerle birlikte kullanıldığında da faydalı olmaktadır.

Diizodesil ftalatların başlıca faydaları şunlardır:

  • Yaşlanmaya karşı daha iyi direnç gösterir ve daha yüksek kalıcılığa ve daha uzun ürün ömrüne sahiptir
  • Hacim avantajları için daha düşük yoğunluk ve verimliliğe sahiptir
  • Azaltılmış proses emisyonları ve iyileştirilmiş çalışma koşulları için düşük uçuculuğa sahiptir
  • Daha iyi yalıtım özellikleri için artan PVC bileşik elektrik direncine sahiptir
  • Düşük araç içi emisyonlar için düşük buğulanma özelliğine sahiptir
  • Soğuk iklim koşullarında sürekli esneklik sağlar
  • Daha yüksek ekstrüzyon çıktıları ile daha düşük enerji tüketimi için daha iyi yağlama özellikleri taşır
  • Kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanmasına yönelik uygulama (REACH direktifi) açısından uygundur

Kısaca diizodesil ftalat (DIDP), polimer endüstrisinde kullanılan bir plastikleştirici ve yumuşatıcı olan ve aynı zamanda yağlayıcı ve katkı maddesi olarak da sınıflandırılan bir ftalat türüdür. Polivinil klorür ve tel ve kablo gibi diğer vinil ürünlerin imalatında kullanılır ve bazı çocuk oyuncakları da bu bileşiği içerir.

Cilde uygulanan diizodesil ftalat çok düşük düzeyde emilir. Hayvanlar üzerinde yapılan iki çalışma, uygulanan bu bileşiğin sadece eser miktarlarının (yüzde iki ila dört) dokulara emildiğini veya atıldığını göstermektedir. Bu bileşiğin başlıca atılım yolları idrar ve dışkıdır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, diizodesil ftalat (DIDP) analizi hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp