TS 13420 Antibakteriyel ve Antifungal Yüzey Özelliğine Sahip Seramik Karo ve Seramik Sağlık Gereçleri - Özellikler ve Deney Yöntemleri

TS 13420 Antibakteriyel ve Antifungal Yüzey Özelliğine Sahip Seramik Karo ve Seramik Sağlık Gereçleri - Özellikler ve Deney Yöntemleri

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından geliştirilen TS 13420 standardında, seramikten üretilen ve yüzeyi antibakteriyel ve antifungal özellikler taşıyan, karolar ile klozet, bide, rezervuar, duş teknesi, lavabo ve lavabo ayağı, alaturka tuvalet taşı, pisuar ve pisuar ara bölmesi, eviye ve bunlara benzer seramik sağlık gereçlerinin yüzey özellikleri açıklanmakta ve bu özelliklerin belirlenmesine yönelik test yöntemleri tanımlanmaktadır.

TS 13420 Antibakteriyel ve Antifungal Yüzey Özelliğine Sahip Seramik Karo ve Seramik Sağlık Gereçleri - Özellikler ve Deney Yöntemleri

Bu standart, killer ve hidrasyon maddelerinden kalıplama, kurutma, fırınlama ve camsı cilalama aşamalarını içeren mantar önleyici, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip sağlık gereçlerinin yanı sıra zemin ve duvar karosu gibi seramik eşyaların üretilmesine yönelik bir prosedür içermektedir. Killer, tane boyutu 0.02 mm’den küçük ince taneli çökeltilerdir ve belirli miktarda su ilave edildiği zaman plastikliği ve silis içeriği artan bir mineraldir.

Günümüzde inşaat endüstrisi için bakteri, mantar ve mayaların üremesini engelleyen, koku ve lekelere karşı etkili ürün üretilmesi amacı ile yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Bu teknolojiler üretim sürecinde fırınlama öncesinde uygulanır. Bileşim, yer karolarının pişirilmesi sırasında özelliklerini veya rengini değiştirmeden reaksiyona girer. Etkisi kalıcıdır, daha sonra herhangi bir iyileştirmeye gerek yoktur.

Bu antibakteriyel teknolojinin ana bileşeni, geniş bir yelpazede antimikrobiyal ajan olan ve Escherichia coli, Legionella, Salmonella ve benzer çok çeşitli fırsatçı ve patojen mikroorganizmalara (kısaca bakteri ve mantarlara) karşı çok etkili olan gümüştür. Antibakteriyel ve antifungal yüzey özelliklerine sahip seramik karo ve seramik sağlık gereçleri, yaygın olarak insanları, restoranlarda, havuz ıslak alanlarında, soyunma odalarında, hastanelerde, kliniklerde ve rehabilitasyon ve yaşlılık merkezlerinde mikroorganizmaların kontaminasyonunun neden olduğu reaksiyonlara karşı savunmasızlıktan korumaktadır.

TS 13420 standardı çerçevesinde gerçekleştirilen testler ile, bakteri, mantar ve maya oluşumunu engelleme, dolayısıyla karoların koku ve lekeleri emme özellikleri belirlenmektedir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, TS 13420 standardı kapsamında, antibakteriyel ve antifungal yüzey özelliğine sahip seramik karo ve seramik sağlık gereçleri için test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp