Dermatolojik Klinik Testleri

Dermatolojik Klinik Testleri

Dermatolojik bir klinikte, ağırlıklı olarak deri biyopsisi tetkikleri yapılır. Bu laboratuvar testleri genellikle, deri lezyonları ile ilişkili sistemik hastalığı teşhis etmek veya hastanın hayati organ fonksiyonlarını izlemek için yapılmaktadır. Dermatoloji, cilt sağlığı ve cilt, saç, tırnak ve mukoza zarlarını etkileyen hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bir alandır.

Dermatolojik Klinik Testleri

Dermatolojik olarak test edilmiş ifadesi, dermatolojinin tıbbi uygulaması altında listelenen herhangi bir ürünün test edilmesi anlamına gelir. Esas olarak bu iddia, ürünün bir dermatolog tarafından tolerans ve belirgin veya şiddetli cilt reaksiyonlarının belirtileri açısından test edildiği anlamına gelmektedir. Bu ifadenin genel kabul görmüş anlamı şu iddialarla ilgilidir:

  • Ürünün insan cildi üzerinde test edilmiş olması
  • Formülün cilde uygulandığında çoğunlukla güvenli bulunması
  • Bitmiş ürünün, cildi üzerinde test eden kişiler tarafından iyi tolere edilmesi ve çoğu durumda cilt reaksiyonlarına neden olmaması

Ancak, bu ifade şu konularda bir bilgi sağlamamaktadır:

  • Testlerin yapılma şekli
  • Ürünün ne sıklıkla ve ne kadar süreyle kullanıldığı
  • Herhangi bir zamanda uygulanan ürün miktarı
  • Ürünün test edildiği belirli vücut parçası
  • Testin sonuçlarına ilişkin veriler
  • Numuneyi oluşturan bazı kişilerin ürünü iyi tolere etmemiş veya hiç tolere etmemiş olması

Bu bakımdan, önemli ayrıntılara girmeden sadece dermatolojik olarak test edildi ifadesi taşıyan bir etiket, kullanıcıyı preparasyondaki bileşenlerin etkinliği hakkında bilgilendirmemekte ve pratik bir değer taşımaktadır. Daha fazla bilgi için, üretici firmaya test tasarımı ve bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlarla ilgili belli ayrıntıları danışmak gekerir.

Dermatolojik testlerde genelde en yaygın uygulama, bir ürünün insan derisine tekrar tekrar uygulanması ve ardından bir dinlenme periyodu içeren HRIPT testidir. Dinlenme dönemini daha sonra ürünün yeni bir uygulamasını içeren bir meydan okuma aşaması takip eder. Son olarak, ürünün herhangi bir hassasiyet veya tahrişe neden olma potansiyelini belirlemek için bir cilt değerlendirmesi yapılır.

Ancak çoğu kozmetik ve kişisel bakım üreticisi firma, bilimsel test süreçlerini bilmemekte, bazen standart altı testler yapan hizmet sağlayıcılar tarafından cezbedilmektedir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, dermatolojik klinik test hizmetleri de vermektedir.