İmmünosupresif İlaçların Miktar Tayini

İmmünosupresif İlaçların Miktar Tayini

İmmünosupresif ilaçlar, bağışıklık sistemini kontrol altında tutan ilaçlardır. Vücudun bağışıklık sistemi, hastalığa neden olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Ancak bazen bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırır. İmmünosupresif ilaçlar bu yanıtı yavaşlatmakta, hatta durdurmaktadır. Özellikle organ nakli hastaları için, organın toksisitesini veya reddedilmesini önlemek bakımından immünosupresif ilaçların terapötik ilaç izlemesi esastır. Genel olarak şu durumlarda immünosupresif ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır: Otoimmün rahatsızlığı (bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı bir durum), organ nakli ve kök hücre veya kemik iliği nakli.

İmmünosupresif İlaçların Miktar Tayini

Bir otoimmün rahatsızlığı varsa, bağışıklık sistemi sağlıklı doku ve hücreleri yabancı istilacılar gibi algılar. Essen bağışıklık sistemi vücuda karşı döner ve ona saldırır. İmmünosupresif ilaçlar, bağışıklık sistemini geri tutarak hücre hasarını ve iltihabı önlemeye yardımcı olur. Bu ilaçlar semptomları en aza indirir.

Organ nakli olan kişiler için, bağışıklığı baskılayıcı maddeler, organ reddini önlemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemi, yeni organın orijinal bedenin bir parçası olmadığını bilir, yeni organı bir tehdit olarak algılar ve onu yok etmeye çalışır. İmmünosupresif ilaçlar bu yanıtı kontrol ederek yeni organı korur.

Kök hücre nakli, vücutta bulunan hastalıklı hücreleri bir donörden alınan sağlıklı olanlarla değiştirir. Bir nakilden sonra, donör hücreler vücutta yeni bir bağışıklık sistemi oluşturmaya başlar. Bazen bu yeni bağışıklık sistemi vücudu yabancı olarak görür ve bağışıklık sistemi sağlıklı doku ve organlara saldırabilir. İmmünosupresif ilaçlar bu tepkileri önler.

Tedavide kullanılan birçok immünosupresif ilaç türü bulunmaktadır. Hastanın özel durumuna ve semptomlarına göre bir immünosupresif ilaç veya bunların bir kombinasyonunu kullanılır. Bu bağışıklık baskılayıcı ilaçların vücut üzerinde güçlü etkileri olabilir. İlaç seviyelerinin çok yükselmediğinden emin olmak için düzenli kan testleri yapılmalıdır. Yüksek dozlar, akne, şeker hastalığı, tükenmişlik, baş ağısı, konsantrasyon eksikliği, unutkanlık veya kilo kaybı gibi ciddi yan etkilere neden olmaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, immünosupresif ilaçların miktar tayini hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp