NNK (Metilnitrosamino) Analizi

NNK (Metilnitrosamino) Analizi

Kısaca NNK olarak bilinen kimyasal bileşik, metilnitrosamino-piridil-bütanon bileşiğidir. Metilnitrosamino (NNK) vücuda girdikten sonra oluşan bir bileşiktir. Bu bileşik tütüne özgü n-nitrozaminler adı verilen bir kimyasallar grubuna aittir. Bu kimyasal grubu sadece tütün ve tütün ürünlerinde bulunmaktadır. Sigara içenler, çevresel tütün dumanına maruz kalan sigara içmeyenler ve dumansız tütün ürünleri örneğin tütün çiğneme veya enfiye kullanan kişiler, metilnitrosamino bileşiğine maruz kalmaktadır. Kısaca insanların vücutlarına, sigara içerken veya dumansız tütün ürünleri kullandıklarında ya da çevresel tütün dumanına maruz kaldıklarında girmektedir. Tütün hasadı yapan ve tütün ürünleri üreten çalışanlar da derileri ve akciğerleri yoluyla metilnitrosamino bileşiğine maruz kalmaktadır.

NNK (Metilnitrosamino) Analizi

Metilnitrosamino-piridil-bütanon (NNK) bileşiği, insanlarda kansere neden olur. Tütün dumanına maruz kalan veya tütün ürünleri kullanan gebelerde NNK plasentada gelişmekte olan fetüse geçmektedir. Yapılan çalışmalarda, test edilen sigara içmeyenlerin üçte birinden fazlasının idrarında bu bileşik tespit edilmiştir. Yine çocukların idrarındaki metilnitrosamino seviyeleri, yetişkinlerde bulunan seviyelerden 2 ila 3 kat daha yüksektir.

Tütüne özgü nitrozamin olan NNK, tütün dumanında bulunan ve akciğer kanseri gelişiminde rol oynayan güçlü bir kanserojendir. Nikotin türevli nitrozamin keton olarak da bilinen metilnitrosamino-piridil-bütanon (NNK) bileşiği, güçlü bir kanserojen ve sigara dumanına maruz kalmanın biyolojik belirtecidir. Tütünün kürlenmesi ile elde edilen NNK, birçok tütün ürününde bulunmaktadır.

Nitrozaminler, çeşitli gıdaların ve tütünün fermantasyonu sırasında ve gıdaların tüketilmesinden vücuttan atılmasına kadar olan sistemde bulunan asidik koşullar altında, nitrit koruyucuların aminlerle in vivo reaksiyonu sonucu oluşan kanserojenlerdir. Bileşikler, aminler ve nitröz asit arasında bir nitrozlama reaksiyonu ile oluşabilir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından, ilaç ürünlerinde teorik olarak bulunan yedi nitrozamin safsızlığı belirlemiştir. Bunların bir kısmı ilaç maddelerinde tespit edilmiştir. Nitrozamin safsızlıkları mikrogram seviyelerinde meydana gelmektedir. Bu yüzden nitrozaminleri belirlemek amacı ile hassas analitik yöntemler uygulanmaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, NNK (metilnitrosamino) analizi hizmetleri de vermektedir.