OECD Prosedür 439 In Vitro Cilt Tahrişi - Yeniden Yapılandırılmış İnsan Epidermisi Test Yöntemi

OECD Prosedür 439 In Vitro Cilt Tahrişi - Yeniden Yapılandırılmış İnsan Epidermisi Test Yöntemi

OECD prosedür 439, tahriş edici kimyasalların (maddeler ve bileşiklerin) tehlike tanımlaması için kullanılan bir in vitro prosedürü açıklanmaktadır. Bu test yöntemi, yeniden yapılandırılmış insan epidermisine dayanır ve genel tasarımında insan derisinin üst kısımlarının biyokimyasal ve fizyolojik özelliklerini yakından taklit eder. Tahriş edici test maddeleri, hücre canlılığını tanımlanan eşik seviyelerinin altına düşürme yetenekleriyle tanımlanmaktadır (yüzde 50’nin altında veya buna eşit). Renkli kimyasallar, bir yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) prosedürü kullanılarak da test edilmektedir.

OECD Prosedür 439 In Vitro Cilt Tahrişi - Yeniden Yapılandırılmış İnsan Epidermisi Test Yöntemi

OECD prosedür 439’a uyan üç onaylanmış test yöntemi bulunmaktadır. Düzenleyici çerçeveye ve kullanımdaki sınıflandırma sistemine bağlı olarak, bu prosedür,

  • Test maddelerinin cilt tahrişini belirlemek için,
  • In vivo cilt tahriş testi için bağımsız bir değiştirme testi olarak, ya da
  • Kademeli bir test stratejisi içinde kısmi bir ikame testi olarak kullanılmaktadır.

Yeniden yapılandırılmış insan epidermisi, insan keratinosit hücrelerinin inert bir polikarbonat ortam üzerinde kültürlendiği in vitro süreçten elde edilen insan derisi dokusu olarak tanımlanmaktadır. Bu doku, serumsuz bir kültür ortamında donör epidermal hücreleri büyütmek için büyük bir avantaja sahiptir.

Yeniden yapılandırılmış insan epidermisinin işlevi, kozmetik ürünlerin deney hayvanları ile mevcut testleri yasaklandığından, topikal ürünlerin toksisitesini ve etkilerini test etmek için alternatif bir hayvan deneyi modeli olarak çok önemlidir. Yeniden yapılandırılmış insan derisi epidermal doku modelinin kullanıldığı in vitro testler, toksisite, etkinlik, farmakoloji ve cilt absorpsiyon çalışmaları dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için hayvan testlerine alternatif olarak kozmetik, ilaç ve kimya endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farmasötik ve dermokozmetik endüstrileri, çeşitli maddelerin cilde nüfuz etme oranları, inflamatuar reaksiyonlar, ultraviyole radyasyonun etkileri ve hormon metabolizması gibi testler için bir model olarak bu yöntemi kullanmaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, OECD Prosedür 439 kapsamında, in vitro cilt tahrişi, yeniden yapılandırılmış insan epidermisi test hizmetleri de vermektedir.