BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) Testi

BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) Testi

Bakteriyel filtrasyon verimliliği (BFE, bacterial filtration efficiency), bir solunum cihazı malzemesinin bakteri nüfuzuna karşı gösterdiği direnç değeridir. Başka bir ifade ile bakteriyel filtrasyon verimliliği, kumaşın bakteri penetrasyonuna karşı direnme kabiliyetini göstermektedir. Sonuçlar yüzde verimlilik olarak raporlanır. Yüksek değerler daha iyi bariyer verimliliğini ifade etmektedir.

BFE (Bakteriyel Filtrasyon Verimliliği) Testi

Bu testler, yüz maskeleri, cerrahi önlükler, başlıklar ve hava filtreleri gibi biyolojik aerosollere karşı koruma sağlamak üzere tasarlanan filtrasyon malzemeleri ve cihazları üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu test sonuçları aynı zamanda cerrahi maskelerin FDA 510 (K) başvuruları sırasında da kullanılmaktadır.

BFE (bakteriyel filtrasyon verimliliği) testlerinde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • ASTM F2100-20 Tıbbi yüz maskelerinde kullanılan malzemelerin performansına ilişkin standart şartname
  • ASTM F2101-01 Staphylococcus aureus’un biyolojik aerosolü kullanılarak tıbbi yüz maskesi malzemelerinin bakteriyel filtrasyon verimliliğini (BFE) değerlendirmek için standart test yöntemi
  • EN 14683 Tıbbi yüz maskeleri - Gereksinimler ve test yöntemleri

Bu test yöntemleri, tıbbi yüz maskesi malzemelerinin filtrasyon verimliliğini belirlemek için, yukarı akış bakteriyel tehdidinin aşağı akış artık konsantrasyonuna oranını kullanmakta ve tıbbi yüz maskesi malzemelerinin bakteriyel filtrasyon verimliliğini belirlemektedir.

Kuruluşumuzda gerçekleştirilen test, analiz, ölçüm ve değerlendirme çalışmalarında, ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uyulmakta ve güvenilir ve tarafsız sonuçlar elde edilmektedir. Bu kapsamda yapılan sayısız testler arasında BFE (bakteriyel filtrasyon verimliliği) test hizmetleri de bulunmaktadır.

WhatsApp