Maske Kontrol Testleri

Maske Kontrol Testleri

Bilimsel araştırmalar, pandemi sırasında yüz maskelerinin hayat kurtardığını desteklemektedir, ancak yine de tartışmalar devam etmektedir. Genel olarak yüz maskeleri, milyonlarca insanı hasta eden ve hatta canlarına mal olan bir pandeminin her yerde rastlanan bir sembolüdür.

Maske Kontrol Testleri

Hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında medikal sınıf maskelerin kullanılması, virüsün bulaşmasını açıkça azaltmaktadır. Ancak halk tarafından kullanılan maskelerin bu kadar çeşitli üretiliyor olması, bir miktar kafa karıştırıcı olmaktadır. Bu yöndeki veriler çok dağınık ve farklıdır ve çoğu zaman sistemsizce bir araya getirilmiş durumdadır.

Herşeye rağmen bilimsel çalışmalar, maske kullanımını desteklemekte ve hayat kurtarabileceklerini göstermektedir. Maskeler, virüsü hem bulaştırma hem de yakalama ihtimalini azaltmaktadır. Hatta bazı çalışmalar, maskelerin virüsün enfeksiyon şiddetini azaltabileceğini göstermiştir.

Bugün içinde bulunulan pandemi döneminde, farklı ortamlarda kullanılan birçok maske türü bulunmaktadır. İnsanlar hala bu maskeleri kullanmaya istekli olup olmama veya maskeleri doğru bir şekilde kullanma konusunda tereddütler duymaktadır.

Sağlık çalışanlarının kullanımı için standart maskeler, N95 solunum maskeleridir. Bu maskeler, 0,3 mikrometre ve daha büyük olan havadaki partiküllerin yüzde 95’ini filtreleyen ve bu şekilde çalışanları korumak için tasarlanan tıbbi ekipmandır. Ancak pandeminin hızı arttıkça, sokaktaki insanların kullandığı maskeler konusunda tartışmalar da artmıştır.

Bu insanları basit cerrahi maskeler veya kumaş maskeler korur mu? Korursa hangi koşullar altında? Bilim adamlarının gözlemsel ve laboratuvar çalışmalarına güvenmek gerekiyor. Çalışmalar pandeminin büyük oranda havadan yayıldığını göstermektedir ve maskeler büyük oranda koruyucu olmaktadır. Maske kullanmak, korunmak için açıkça iyi bir fikir olarak kabul edilmektedir.

Bu noktada maskelerin standartlara uygun üretilmesi önemli olmaktadır ve gelişmiş laboratuvarlarda ayrıntılı maske kontrol testleri yapılmaktadır. Yüze iyi oturan N95 solunum maskeleri, yüzde 95 oranında bir koruma sağlamakta ve gelen aerosolleri 0,3 mikrometreye kadar filtrelemektedir. Filtrelenmemiş solunan havayı dışarı atan ekshalasyon valfleri olmayan N95 maskeleri, dışarı çıkan aerosolleri de benzer bir oranda engellemektedir.

Sağlık çalışanları dışında sokaktaki insanların kullandığı bez maskelerin kullanıcıyı korumada yüzde 70’e yakın oranda etkili olduğunu tahmin edilmektedir. Bu arada birden fazla kumaş katmanı daha etkili olmakta ve örgü ne kadar sıkı olursa o kadar etkili koruma sağlamaktadır. Örneğin pamuk ve ipek gibi farklı malzemelerden oluşan katmanlara sahip maskeler, tek bir malzemeden yapılanlara göre aerosolleri daha verimli bir şekilde tutmaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, maske kontrol test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp