USP 861 Cerrahi Dikişlerin Çapını Belirleme

USP 861 Cerrahi Dikişlerin Çapını Belirleme

Amerika Birleşik Devletleri Farmakope (USP) tarafından tasarlanan USP 861 standardı, cerrahi dikişlerin çapını belirlemeye yönelik esasları düzenlemektedir. Cerrahi dikişlerin çapını belirlemede kullanılan ölçüm ekipmanı, mekanik veya elektriklidir ve bir doğrudan okuma kadranı, dijital bir okuma veya basılı bir okuma ile donatılmıştır.

USP 861 Cerrahi Dikişlerin Çapını Belirleme

Cerrahi iplikler (ameliyat iplikleri) çeşitli boyutlarda olmaktadır. Dikişler, ipliğin çapına göre farklı boyutlarda gruplanmaktadır. ABD Farmakopesi (USP) tarafından belirlenen sınıflandırma, dünya çapında yaygın olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bazı Avrupa ülkeleri iplik boyutuna göre cerrahi ipliklerin metrik sınıflandırma sistemini kullanmaktadır.

Cerrahi ipliğin çapı ne kadar yüksek olursa, çekme mukavemeti o kadar kuvvetli olur. Bu sınıflandırma, dünya genelinde bütün üretici firmaların tek tip standartları benimsemelerine yardımcı olur. Ayrıca cerrahların, belli bir prosedür için gerekli olan doğru iplik boyutunu seçmesine ve talep etmesine yardımcı olur. Örneğin,

  • USP 7 numara, sentetik iplik metrik 9 numaraya karşılık gelir (0.900 - 0.999 mm)
  • USP 0 numara, sentetik iplik metrik 3.5 numaraya karşılık gelir (0.350 - 0.399 mm).

Bir cerrahi iplik çapı, seçiminde yer alan kriterlerden biridir ve hem iğne hem de iplik için geçerlidir. Çap veya ölçü, referans farmakopeye (EP veya USP) bağlı olarak farklı şekilde ifade edilir ve geniş bir çap yelpazesi bulunmaktadır.

Cerrahi iplik malzemesi tek bir filamentten veya birkaç filamentten yapılabilir:

  • Tek filamentli. Bu iplikler, güçleri, düşük doku sürüklemeleri ve enfeksiyon yayma eğilimlerinin düşük olması nedeniyle çekici bir seçenektir.
  • Çok filamentli. Tek filamentli ipliklere göre, lifler arasındaki boşluklar patojenlerin lif boyunca yayılmasını kolaylaştırır ve enfeksiyonu teşvik etme riski daha yüksektir.
  • Emilmeyen. Geçmişte bu dikişler cerrahi prosedürlerin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Bugün özellikle kardiyovasküler cerrahide hala kullanılmaktadır. Vücutta kalıcı olarak kaldıkları için, emilmeyen dikişler uzun süreli destek sunar.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, USP 861 standardı kapsamında, cerrahi dikişlerin çapını belirlemeye yönelik test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp