USP 881 Cerrahi Dikişlerin Gerilme Mukavemeti Testi

USP 881 Cerrahi Dikişlerin Gerilme Mukavemeti Testi

Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP) tarafından tasarlanan USP 881 standardı, cerrahi dikişlerin gerilme mukavemetini test etmek için başvurulan bir endüstri standardıdır.

USP 881 Cerrahi Dikişlerin Gerilme Mukavemeti Testi

Cerrahi dikişlerin gerilme mukavemetini test etmek, bir dikişin kopma olasılığını tespit etmek için kritik bir performans ölçümüdür. Ürün geliştirme ve kalite kontrolü için kesin, tutarlı ve güvenilir güç ölçümleri yapmak gerekmektedir. ABD Farmakopesi (USP), emilebilen veya emilmeyen sentetik veya doğal malzemelerden yapılan cerrahi dikişler için test gereksinimlerini tanımlamaktadır.

Bu amaçla gelişmiş laboratuvarlarda, cerrahi dikişlerin uygunluğu göstermek için gerekli tüm mekanik testler gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla USP 881 standardı yanı sıra, yine ABD Farmakopesi tarafından geliştirilen USP 861 Sütür çapı ve USP 871 İğne ataşmanı standartları da uygulanmaktadır.

Cerrahi dikişler, deri cerrahisinde çok çeşitli amaçlarla sıklıkla kullanılmaktadır. Dikiş malzemelerinin temel mekanik özellikleri, genel dikiş fonksiyonu ve uygun dikiş seçimi için önemlidir. Bu testlerde, cerrahi dikiş malzemelerinin, kullanım sırasında beklenmedik bir şekilde kopmaması, yara ödemi yapmaması, biyouyumlu olması, kolayca tutulabilmesi, güvenli bir düğüm oluşturabilmesi ve dahili olarak kullanıldığında uygun bir zaman diliminde biyolojik olarak parçalanmaması beklenmektedir.

Çeşitli cerrahi dikiş malzemelerinin çekme mekanik özellikleri bilgisi, bu özellikleri değerlendirmeye olanak tanımaktadır. Cerrahi dikişlerin yaygın olarak belirtilen mekanik özelliklerinden en önemlileri, temel gerilme özellikleridir. Cerrahi dikişlerin çeşitli gerilme davranışına ilişkin araştırmalar genelde kopma kuvvetine odaklanır.

Ameliyat iplikleri, iyileşme süreci boyunca vücut dokularını bir arada tutmak için önemli bir işleve sahiptir. Bu ipliklerin başarası ise genel olarak çekme ve düğüm mukavemet performansı ile değerlendirilmektedir.

USP 881 standardı kapsamında gerçekleştirilen testlerde, numuneyi sıkıca tutmak için uygun kelepçeleri bulunan ve motorla çalışan bir gerilme mukavemeti test makinesi kullanılmaktadır. Bu testlerde, numune üzerindeki sabit yük oranı prensibi veya numunenin sabit uzama oranı prensibi kullanılarak, cerrahi dikişin gerilme mukavemeti tespit edilmektedir.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, USP 881 standardı kapsamında, cerrahi dikişlerin gerilme mukavemeti test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp