Medikal Ürünlerde Hipoalerjenik Testleri

Medikal Ürünlerde Hipoalerjenik Testleri

Hipoalerjenik, yaygın olarak alerjenlerden yoksun demektir. Aslında hipoalerjenik, daha az olası bir alerjik reaksiyon anlamına gelir, ancak herhangi bir alerjik reaksiyonun olmadığı anlamına gelmez. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ürünün hipoalerjenik olduğunu kanıtlamak için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yayınlamış herhangi bir standart bulunmamaktadır. Bu nedenle sadece ürün üzerine bulunan hipoalerjenik etiketine güvenmemek gerekir. Günümüzde çoğu tüketici, hipoalerjenik olarak etiketlenen bir ürünün alerjik reaksiyona neden olmayacağına inanıyor, ancak bu tümüyle doğru değildir.

Medikal Ürünlerde Hipoalerjenik Testleri

Hipoalerjenik kozmetikler, üretici firmaların diğer kozmetik ürünlere göre daha az alerjik reaksiyon ürettiğini iddia ettiği ürünlerdir. Aşırı hassas cilde sahip tüketiciler ve hatta normal cilde sahip olanlar bile, bu ürünlerin ciltlerine hipoalerjenik olmayan kozmetiklerden daha nazik olacağına inanmaya yönlendirilmektedir.

Benzer durum medikal ürünler için de söz konusudur. Alerjisi olan kişiler, alerjik reaksiyonu tetiklememek için muhtemelen hipoalerjenik olarak işaretlenmiş ürünler aramaktadır. Hipoalerjenik, bir ürünün alerjen olarak bilinen birkaç alerji üreten madde içerdiği anlamına gelir. Ancak terimin üzerinde anlaşmaya varılmış bilimsel veya yasal bir tanım olmadığı için, bir etikette yazılı olan hipoalerjenik ifadesi kişiyi mutlaka korumamaktadır. Kozmetik veya medikal üreten firmalar, belirlenmiş herhangi bir standardı karşılaması gerekmeden ürünleri üzerine hipoalerjenik etiketi koyabilmektedir.

İnsanlar alerjiye neden olan maddelere (yani alerjenlere) karşı değişen derecelerde duyarlılığa sahiptir. Bazı insanlar belirli bir içerikten hiç etkilenmeyebilir. Bazı insanlar ise biraz kaşıntılı veya rahatsızlık hissedebilir.

Doğal ortamda her türden alerjen bulunur. Bunlara bitki polenleri, ev tozu akarları, evcil hayvan kepeği, böcek ısırıkları, kokular ve çok çeşitli yiyecekler dahildir. Alerjik bir atak, hafiften hayati tehlikeye kadar değişebilir. Hafif bir alerjik atak, kaşıntıya, gözlerde sulanma veya akıntıya, hapşırmaya, burun tıkanıklığına ve baş ağrısına neden olabilir. En kötü alerjik reaksiyon durumunda, vücut anafilaktik şok olarak bilinen bir duruma girer.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, medikal ürünlerde hipoalerjenik test hizmetleri de vermektedir.

WhatsApp