SAE 100 Hidrolik Hortumların Tanımları ve Kullanım Alanları

SAE 100 Hidrolik Hortumların Tanımları ve Kullanım Alanları

SAE, Otomotiv Mühendisleri Derneği, havacılık, otomotiv ve ticari araç sektörleri için standartlar geliştiren ve yayınlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

SAE 100 Hidrolik Hortumların Tanımları ve Kullanım Alanları

Merkezi ABD’de bulunan SAE tarafından geliştirilen standartlar, dünya çapında 120’den fazla üye tarafından kullanılmaktadır. SAE ayrıca Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) bünyesinde faaliyet gösteren Teknik Komite’de yönetici olarak hizmet vermektedir.

SAE 100 standardı, hidrolik hortumların tanımlarını ve kullanım alanlarını açıklayan bir standarttır. Birçok alt bölümü bulunmaktadır.

SAE 100 R1 standardı, çelik tel takviyeli hidrolik hortum ile ilgilidir. Yağa ve havaya dayanıklı sentetik hortum için kriterler belirlemektedir. Çelik tel takviyeli hidrolik hortum, hidrolik hatlar ve genel endüstriyel sistemler için uygundur. Bu hortumlar, yüksek gerilimli örgülü çelik tel takviyesi sayesinde diğer kauçuk hortumlara göre daha yüksek çalışma basıncına dayanmaktadır.

SAE 100 R2 standardı, çelik tel takviyeli hidrolik hortum ilgilidir ve yağa dayanıklı borusu sayesinde petrol bazlı hidrolik yağların dağıtımına uygundur. Ayrıca bu hortum yağları, aşırı ısı üretmeden ve sızıntı yapmadan iletebilir. Genel olarak çiftlik traktörü, damperli kamyon ve tesis içi hidrolik ekipman gibi bazı mobil ekipmanlarda kullanılır.

SAE 100 R3 standardı, tekstil takviyeli hidrolik hortum ile ilgilidir. Petrol veya su bazlı hidrolik sıvıları iletmek için uygundur. Genel olarak düşük basınç koşullarında ve pnömatik uygulamalarda kullanılır. Takviye kısmı, hortumu hafif ve esnek hale getiren iki kat örgülü tekstilden üretilmektedir.

SAE 100 R4 standardı, tekstil takviyeli hidrolik hortum ile ilgilidir. Genel olarak hidrolik sistemlerde yağ emme ve dağıtımı için kullanılır. Takviye kısmı, hortumun sağlam bir yapıya sahip olmasını sağlayan, sarmal çelik tel ile bir veya birden fazla yüksek mukavemetli örgülü tekstil katmanından yapılır.

SAE 100 R5 standardı, çelik tel takviyeli hidrolik hortum ile ilgilidir. Darbeli orta basınçlı hidrolik petrol bazlı yağlar, yağlama yağları, aşırı ısınan yağlama yağı ve hava freni, hidrolik direksiyon, yakıt filtresi, turboşarj ve ağır ticari yağ silindiri gibi su ve hava boruları için uygundur. Takviye kısmı, tek kat yüksek gerilimli örgülü çelik telden yapılmıştır.

SAE 100 R6 standardı, tekstil takviyeli hidrolik hortum ile ilgilidir ve petrol veya su bazlı hidrolik sıvıların verilmesi için uygundur. Genel olarak düşük basınç koşullarında kullanılır. Takviye kısmı bir örgülü tekstil katmanından yapılmıştır. Kapak ise aşınmaya, korozyona, hava koşullarına, ozona, kesilmeye, yaşlanmaya ve güneş ışığına dayanıklı yüksek kaliteli sentetik kauçuktan yapılmıştır.

SAE100 R7 standardı, termoplastik hidrolik hortum ile ilgilidir. Eksi 40 ila artı 93 derece arasındaki çalışma sıcaklığında sentetik, petrol veya su bazlı hidrolik sıvılar vermek için uygundur. Uygun malzemelerden dolayı iletken değildir.

SAE 100 R8 standardı, termoplastik hidrolik hortum ile ilgilidir ve sentetik, petrol veya su bazlı hidrolik sıvıların verilmesi için uygundur. Genel olarak yüksek basınçlı çalışma koşullarında kullanılır.

SAE 100 R9 standardı, çelik tel spiralli hidrolik hortum ile ilgilidir ve petrol bazlı hidrolik yağların eksi 40 ila artı 100 derece çalışma sıcaklığında verilmesi için uygundur.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, SAE 100 standardı kapsamında, hidrolik hortumların tanımları ve kullanım alanlarına yönelik test hizmetleri de vermektedir.